Kopalnie wracają do pracy, sporo ozdrowieńców
Stabilizuje się sytuacja związana z zakażeniami koronawirusem w kopalniach . W minionym tygodniu w statystykach przybywało po kilkanaście nowych zakażeń, a odnotowano też sporo nowych ozdrowieńców.
REGION Według najnowszych danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej w zakładach tej spółki potwierdzono 3951 infekcji, ale też 2530 pracowników już wyzdrowiało. Obecnie jeszcze najwięcej zakażonych górników jest na kopalni Pniówek i Zofiówka (odpowiednio 1603 i 1180). Ponadto 387 w kopalni Jastrzębie-Bzie, 305 osób w kopalni Budryk, 472 w Ruchu Borynia oraz 4 w Ruchu Szczygłowice. Na kwarantannie przebywa obecnie 105 osób. Pracownicy kopalni Borynia-Zofiówka oraz kopalni Jastrzębie-Bzie, oczekujący na wymazobusy, mogą dzwonić na specjalnie dla nich stworzoną infolinię nr tel. 32 7565609 lub pisać na dedykowany adres email: pomoc_covid@zofiowka.jsw.pl. W kopalni Budryk pracownicy, którzy podejrzewają u siebie wystąpienie objawów zakażenia, mogą uzyskać pomocne informacje u kierowniczki Działu Zatrudnienia i Spraw Socjalnych pod nr telefonu kom. 693 420 573.
– Wszyscy, którzy potrzebują wsparcia czy rozmowy mogą skorzystać z pomocy psychologa, który dyżuruje od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 15.00 pod numerem telefonu 539677682. Z jego porad skorzystało już ponad 80 osób – informuje Sławomir Starzyński, rzecznik prasowy JSW. W kopalni Knurów-Szczygłowice od 29 czerwca trwa normalny cykl produkcyjny. Kopalnia Budryk planuje powrót do normalnego cyklu produkcyjnego od 7 lipca.
Z kolei od poniedziałku (6 lipca) do normalnej pracy wróciły wszystkie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej S.A., w których na trzy tygodnie wprowadzono ograniczenia produkcji z powodu pandemii. – Podczas przestoju w kopalniach tych prowadzono wszelkie niezbędne prace zabezpieczające, które pozwolą na płynne rozpoczęcie wydobycia po przerwie. W zakładach od poniedziałku przodki i ściany wydobywcze będą normalnie pracować. Ponadto plan operacyjny na trzeci kwartał 2020 r., zakłada m. in. utrzymanie pięciodniowego tygodnia pracy we wszystkich kopalniach Polskiej Grupy Górniczej S.A. oraz utrzymanie poziomu produkcji, robót przygotowawczych i inwestycji pozwalających na bezpieczne funkcjonowanie spółki – wyjaśnia Tomasz Głogowski, rzecznik PGG. Według stanu na poniedziałek 6 lipca w spółce wyzdrowiało już 88 proc. pracowników. Codziennie rośnie liczba tzw. ozdrowieńców, którzy mogą bezpiecznie wrócić do pracy. W PGG S.A. od pierwszych dni maja wykonanych zostało (łącznie w dwóch turach) aż 50641 badań górników.(ska)