Kącik ZUS
Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Obecnie przebywam na nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym. Czy emerytura powszechna, do której będę miała prawo 21 września tego roku, będzie wyższa od pobieranego świadczenia?
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, w której wskażemy wysokość przysługującej emerytury. Co do zasady emerytura powszechna powinna być wyższa od świadczenia kompensacyjnego. Jednak ustalenie prawa i wysokości do emerytury ZUS rozpocznie dopiero po złożeniu formalnego wniosku.
Wysokość emerytury powszechnej będzie zależała od:
• kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisane na indywidualnym koncie ubezpieczonego,
• kwoty zwaloryzowanych środków zapisanych na subkoncie,
• kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego,
• średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku przejścia na emeryturę.
Suma zwaloryzowanych składek emerytalnych, zwaloryzowanych środków zapisanych na subkoncie i zwaloryzowanego kapitału początkowego, to podstawa obliczenia emerytury.
Wysokość emerytury obliczymy dzieląc podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwania życia właściwe dla wieku przejścia na emeryturę.
Wysokość emerytury zależna jest od wielu parametrów, które zmieniają się w zależności od daty przejścia na emeryturę np. wskaźników waloryzacji kapitału początkowego i składek oraz średniego dalszego trwania życia. Kwota kapitału początkowego i składek zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego wzrasta wskutek kolejnych waloryzacji.
Zachęcam Panią do skorzystania z porady doradcy emerytalnego, stanowisko to jest dostępne w każdej jednostce ZUS. Doradca wyjaśni Pani od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez Panią planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej.
W czerwcu 2020 ukończyłem 58 lat i 37 lat stażu pracy w szkole – czy mogę przejść na świadczenie kompensacyjne po urlopie dla poratowanie zdrowia?
Warunkiem niezbędnym do uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest, aby po rozwiązaniu stosunku pracy nauczyciel nie wykonywał żadnej pracy zarobkowej. Ostatnim zatrudnieniem przed dniem zgłoszenia wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne musi być praca w charakterze nauczyciela w jednostkach o których mowa w ustawie.
Do uzyskania nauczycielskiego świadczenie kompensacyjnego nie wystarczy sam status nauczyciela, lecz konieczne jest wykonywanie pracy w określonych przepisami prawa placówkach oświatowych.
Jeśli spełni Pan wszystkie warunki, które uprawniają do nabycia prawa nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego i podczas urlopu dla poratowania zdrowia zachowa status nauczyciela, wówczas po nim może Pan skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego.
Dodatkowych informacji może Pan uzyskać stronie internetowej ZUS https://www.zus.pl/ albo w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem telefonu 22 560 16 00 (opłata za połączenie jest zgodna z planem taryfikacyjnym danego operatora), a także w każdej jednostce organizacyjnej ZUS.