Mszana jak Kraków. Będzie miała hejnał
Wójt Mszany Mirosław Szymanek zaproponował stworzenie symbolu dźwiękowego, który stałby się hejnałem gminy
MSZANA Hejnał będzie wykonywany podczas gminnych uroczystości, a jednocześnie być może będzie wykorzystywany jako kurant wybudowanego w zeszłym roku zegara, który stoi przed budynkiem urzędu gminy.
O hejnale wójt dyskutował z radnymi na majowym wspólnym posiedzeniu komisji Rady Gminy w Mszanie. Jak wyjaśnił Mirosław Szymanek, wójt Mszany, pomysł na powstanie hejnału narodził się w 2017 r. kiedy w księgach parafialnych parafii św. Jerzego w Mszanie odnaleziono zapis nutowy średniowiecznej antyfony. Utwór ten został odtworzony i zaprezentowany w 2017 r. podczas promocji książki „Tajemnica kompaturek. Księga metrykalna z Mszany (1638 – 1775)”. Utwór został wykonany przez zespół śpiewaczy Schola Cantorum z Chorzowa pod dyrekcją Sławomira Witkowskiego. Gmina podjęła z nim rozmowy o utworzeniu na podstawie antyfony hejnału gminy. Zdaniem wójta, hejnał stałby się symbolem gminy i pozytywnie wpłynąłby na jej promocję.
Ostatecznie Witkowski przygotował kilka wersji hejnału, ale włodarz gminy nie był specjalnie z nich zadowolony. Były za długie, a miały być krótsze i wpadające w ucho. Zostały więc poprawione i przedstawione radnym, którzy wybrali ich zdaniem najlepszą. – Wersje różniły się minimalnie. Najlepsza zdaniem radnych, obecnie jest dopracowywana przez pana
Witkowskiego, tworzony jest jej zapis nutowy – wyjaśnia Mirosława Książek-Rduch z Urzędu Gminy w Mszanie.
Kiedy hejnał będzie gotowy? Dokładnie nie wiadomo, ale raczej na pewno w tym roku. Przede wszystkim przyjęcie go przez radę gminy, jako oficjalnego symbolu gminy musi zostać przeprowadzone według ściśle opisanej w przepisach prawa procedury. Podobnie jak w przypadku herbu czy flagi gminy, hejnał również musi uzyskać opinię ministra właściwego do spraw administracji. Opinia wydawana jest w terminie 3 miesięcy od złożenia wniosku.
(art)