Mundurowi podsumowali bezpieczeństwo w mieście
Więcej kierowców na podwójnym gazie, pożarów i kontroli palenisk, ale mniej przestępstw w obszarze kryminalnym – tak w skrócie przedstawia się stan bezpieczeństwa na terenie Radlina za ubiegły rok.
RADLIN Corocznie w okresie wakacyjnym radlińskim radnym dostarczane są sprawozdania na temat stanu bezpieczeństwa w mieście. Tak również było i tym razem. Podczas ostatnich obrad radni zapoznali się z pracą mundurowych w ubiegłych roku.
Policyjne statystki
W zeszłym roku radlińscy policjanci odnotowali 2082 interwencji. Wówczas wylegitymowali 2638 osób. Mandatów karnych wypisali 496, a 688 osób otrzymało pouczenia. W 2019 r. na radlińskich drogach doszło do 133 zdarzeń. W tym było 128 kolizji i 5 wypadków. W ich wyniku nikt nie zginął, ale 6 osób zostało rannych. Mundurowi zatrzymali 17 kierowców w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) i 11 po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila). W porównaniu do 2018 r. jest to wzrost. Wówczas zatrzymali 10 kierujących w stanie nietrzeźwości i 8 w stanie po spożyciu alkoholu. Ponadto policjanci ujawnili 30 nietrzeźwych rowerzystów. W obszarze kryminalnym ilość stwierdzonych przestępstw na terenie miasta nieznacznie się zmniejszyła ze 182 w 2018 r., do 177 w roku ubiegłym. Ich wykrywalność wzrosła z około 73 do 81 %. Zwiększyła się liczba przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie (m.in. kradzieże, niszczenie mienia, rozboje czy pobicia). Z 66 w 2018 r., do 73 w roku ubiegłym. Ich wykrywalność również się podniosła z 40 do prawie 65%.
Efekty pracy straży miejskiej
W wyniku realizacji zadań w zakresie ochrony i spokoju porządku publicznego radlińska straż miejska przeprowadziła 1358 interwencji. Na tę liczbę składa się 668 interwencji zgłoszonych i 690 interwencji podjętych z inicjatywy strażników. – Ujawniliśmy 686 wykroczeń. Z czego 149 sprawców zostało ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę wynoszącą prawie 16,5 tys. zł. W stosunku do 510 sprawców wykroczeń zastosowaliśmy pouczenia, a przeciwko 11 skierowano wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śl. – mówił podczas obrad Andrzej Porębski, komendant Straży Miejskiej w Radlinie. W zeszły roku strażnicy doprowadzili do miejsca zamieszkania 7 nietrzeźwych osób, które stwarzały zagrożenie dla siebie, jak i dla innych ludzi. Funkcjonariusze w ramach działań na rzecz likwidacji zagrożeń spowodowanych przez bezdomne zwierzęta schwytali 46 osobników, których przekazali do schroniska dla bezdomnych zwierząt. – Funkcjonariusze przeprowadzili również 399 kontroli pod kątem spalania odpadów w piecach centralnego ogrzewania. W wyniku tych kontroli zostało ukaranych mandatami karnymi 8 właścicieli posesji na łączną kwotę nieco ponad 1,5 tys. zł, natomiast wobec 6 zastosowano pouczenia – poinformował Andrzej Porębski. W porównaniu do roku wcześniejszego strażnicy przeprowadzili znacznie więcej kontroli palenisk, których wówczas było 266.
Strażacy też działają
W 2019 r. na terenie Radlina doszło do 207 interwencji Powiatowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. Na tę liczbę złożyło się 122 miejscowych zagrożeń, 17 alarmów fałszywych i 68 pożarów. W 2018 r. interwencji było kolejno: 172, 25 i 58. W przypadku pożarów najczęstszą przyczyną – bo aż w 33 przypadkach – było podpalenie. 23 razy płonęły trawy, a 17 – domy jednorodzinne. Co ciekawe do największej ilości pożarów doszło w okresie wiosenno-zimowych. W samym lutym i marcu było ich 32. Działające na terenie miasta dwie jednostki OSP Głożyny i OSP Biertułtowy, kolejno brały udział w 84 i 94 interwencjach. W większości przypadków jednostki uczestniczyły w gaszeniu pożarów oraz usuwaniu miejscowych zagrożeń.(juk)