Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (1028) Data wydania: 04.08.20
Czytaj e-gazetę

Co dalej z terenem po Zielonym Śląsku?

RYDUŁTOWY W ostatnich dniach odbyło się spotkanie rydułtowskich urzędników z senator Ewą Gawędą oraz członkinią zarządu województwa Izabelą Domogałą, podczas którego poruszano temat terenu po firmie Zielony Śląsk.

W ubiegłym roku przedstawiciele rydułtowskiego magistratu w tej samej sprawie spotkali się z wiceministrem środowiska w Warszawie. Teraz odbywają spotkania na szczeblu lokalnym, aby znaleźć rozwiązanie problemu, który ciągnie się już od lat. – Wiemy, że były tam składowane w latach 2006-2010 odpady. To teren byłego wyrobiska cegielnianego. Firma miała prowadzić rekultywację materiałem neutralnym, a stało się tak, że były wysypywane tam także odpady. Do dziś nie zostały one usunięte przez spółkę lub przez właściciela terenu – informuje Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów.

Choć spółka Zielony Śląsk nadal istnieje, miasto może nakazać również usunięcie odpadów właścicielowi terenu, który jednocześnie był prezesem spółki. Urząd Marszałkowski złożył już wniosek o ogłoszenie upadłości spółki Zielony Śląsk. Wydano także decyzje ustalające podwyższone opłaty za magazynowanie odpadów bez wymaganego zezwolenia. Nie zostały wyegzekwowane. Egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna.

– Nasza wizyta w Urzędzie Marszałkowskim wiązała się z tym, by Urząd przerzucił odpowiedzialność na właściciela terenu, który jednocześnie był prezesem tej spółki. Kary grzywny, które nałożyliśmy za nieusunięcie odpadów również nałożyliśmy na właściciela terenu. One zostały zapłacone. Obecnie mamy nałożoną karę grzywny w wysokości 50 tys. zł. Temat na razie jest w urzędzie skarbowym – wyjaśnia Sylwia Jendrysik, naczelnik wydziału ekologii w rydułtowskim magistracie. Miasto złożyło także zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury, jednak śledztwo zostało umorzone. Urzędnicy zapowiadają kolejne działania, w celu rozwiązania problemu odpadów składowanych na terenie byłej cegielni, w których pomaga im senator Ewa Gawęda, zapowiadając utworzenie skutecznej ścieżki administracyjnej w celu usunięcia problemu.(ska)