Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (1050) Data wydania: 05.01.21
Czytaj e-gazetę

Prezydent zapyta specjalistów o zagospodarowanie centrum Zawady

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie nowego zagospodarowania centrum Zawady. Z uwagi na mnogość i różnorodność wyrażonych przez mieszkańców opinii i pomysłów przedsięwzięcie zostało skierowane do dalszych prac w magistracie. Sama inicjatywa urzędników zaskoczyła miejscowych społeczników, którzy mieli własny pomysł na zagospodarowanie tego terenu.

WODZISŁAW ŚL. Jest pomysł, aby na zielonym kawałku terenu u zbiegu ulic Młodzieżowej, Długiej i Paderewskiego w Wodzisławiu Śl. zostało stworzone miejsce reprezentacyjne dzielnicy Zawada. O inicjatywie autorstwa Jana Zemło i Jakuba Elsnera pisaliśmy już na łamach Nowin Wodzisławskich. Kilka tygodni temu zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania tamtego terenu zorganizowane przez wodzisławski magistrat, których ogłoszenie zaskoczyło dzielnicowych działaczy.

Miejskie konsultacje

Przypomnijmy, że z zielonego kawałka terenu znajdującego się naprzeciwko remizy OSP wodzisławski radny Jakub Elsner i przewodniczący rady dzielnicy Jan Zemło zamierzali stworzyć miejsce reprezentacyjne dzielnicy. – Chcemy tu zrobić kącik pamięci poświęcony historii uzdrowiska Sophienbad – mówili. Jak podkreślali, miejsce miało być dumą mieszkańców Zawady. Nie ukrywali jednak zaskoczenia działaniami miejskich urzędników, którzy 16 listopada rozpoczęli konsultacje społeczne związane z planem usunięcia drzew i nowych nasadzeń w obrębie przyszłego miejsca pamięci. – Zgadzamy się, że drzewa muszą zostać wycięte, bo stwarzają niebezpieczeństwo. Uważamy jednak, że właśnie z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa, konsultacje wycinki nie były konieczne. Dziwi nas, że miasto wyszło z tą inicjatywą, prezentując przy okazji koncepcję nowych nasadzeń i niejako przywłaszczając sobie nasz pomysł i modyfikując go – komentuje sprawę Jan Zemło.

Zarurowanie potoku po pierwsze

Miejskie konsultacje zostały ogłoszone w związku z planem usunięcia jedenastu drzew pomiędzy ulicami Młodzieżową i Długą. Okazało się, że kolidują one z istniejącą siecią napowietrzną bądź rosną w korycie rowu melioracyjnego, zakłócając jego drożność i utrzymanie w należytym stanie. W efekcie magistrat opracował koncepcję nowego zagospodarowania tego terenu. Planowano nasadę nowych drzew – szpaleru z klonu pospolitego „Globosum” oraz nasadę krzewów kwitnących typowych dla przestrzeni miejskiej. Dodatkowo szpaler z katalp „Nana” planowano wzdłuż ul. Długiej, w kierunku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1. – Podstawowym elementem, od którego trzeba zacząć nowe zagospodarowanie centrum dzielnicy, to zarurowanie potoku. Potok płynący między ul. Długą i Młodzieżową od lat straszy swoim wyglądem i odpychającym zapachem. Co ważne, rada miasta przeznaczyła już środki na dokumentację projektową zarurowania potoku i wyrównania terenu ziemią. To pierwszy etap, który jest niezbędny do stworzenia centrum z miejscem pamięci o historii dzielnicy – wyjaśnia Jakub Elsner, zaznaczając, że w koncepcji miasta nie zostały także ujęte latarnie, które mieszkańcy wybrali do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego.

Mnogość opinii i pomysłów mieszkańców

Do 30 listopada urzędnicy czekali na kwestionariusze ankiety oraz opinie i propozycje mieszkańców w sprawie planowanej wycinki drzew i nowych nasadzeń w centrum Zawady. Jak przekazuje nam Karolina Makulska z wydziału dialogu, promocji i kultury w wodzisławskim urzędzie miasta, wpłynęło 30 opinii. – Z uwagi na mnogość i różnorodność wyrażonych przez mieszkańców opinii oraz zgłoszonych w czasie konsultacji pomysłów, prezydent miasta postanawia skierować zestawienie zgłoszonych uwag i propozycji do dalszych prac diagnostyczno-konsultacyjnych w komórkach merytorycznych – przekazuje Karolina Makulska. Dodaje, że zgłoszone propozycje muszą ulec profesjonalnej ocenie specjalistów. Prace te potrwają maksymalnie do końca stycznia.(juk)