Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1061) Data wydania: 23.03.21
Czytaj e-gazetę

Zasypują szyb zabytkowej kopalni

RYBNIK Spółka Restrukturyzacji Kopalń rozpoczęła zasypywanie głębokiego na sześćset metrów szybu Głowacki. Chodzi o szyb na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu. Powodem likwidacji szybu jest planowana przez PGG SA KWK ROW Ruch „Rydułtowy” eksploatacja w rejonie szybu Głowacki.

Szyb Głowacki w ostatnich latach funkcjonowania kopalni był szybem transportowym. 24 sierpnia 2008 roku ostatni raz szybem „Głowacki” wyjechali na powierzchnię pracownicy. Pięć dni później wyłączono z ruchu parową maszynę wyciągową. Zlikwidowano liny, odcięto dostawy pary do maszynowni. Tego samego roku wyłączono wentylatory główne przy szybie. „Głowacki” stracił swoją funkcje transportową, stał się szybem wentylacyjnym kopalni Rydułtowy.

Budynek nadszybia wraz z wieżą od 2005 roku figurował w Wojewódzkim Rejestrze Zabytków, w związku z tym władze kopalni nie mogły zburzyć lub zbyt znacząco przebudować „Głowackiego” na typowy prosty szyb wentylacyjny. Wobec obostrzeń konserwatorskich zdecydowano się na renowację nadszybia. W 2010 roku główny budynek pozbawiono dobudówek i śluz, wyczyszczono elewację i stalową konstrukcję wieży. Tym sposobem nadszybie szybu „Głowacki” zyskało schludny wygląd przy zachowaniu funkcji praktycznej dla czynnego zakładu wydobywczego.

Wprawdzie kopalnia Ignacy jest obecnie własnością gminy, jednak zasypanie szybu Głowacki pozostało zadaniem Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Prace przy zasypywaniu szybu zaczęto w czwartek, 11 marca 2021. Mają zakończyć się do 31 sierpnia tego roku. Całkowita głębokość szybu to 625,33 metra. Jego likwidacja prowadzona jest zgodnie z projektem technicznym opracowanym przez zespół Głównego Instytutu Górnictwa.

Przewidziano fizyczną likwidację szybu Głowacki przez zasypanie rury szybowej kruszywem. Z kolei ze względu na planowaną przez PGG SA KWK ROW Ruch „Rydułtowy” eksploatację w rejonie szybu Głowacki za optymalny wariant uznano wykonanie w szybie przepuszczalnej kolumny zasypowej i wykorzystanie rury szybowej, wypełnionej przepuszczalnym materiałem zasypowym, jako drogi spływu wody z poziomów wyższych niż poziom 600 m.

Takie rozwiązanie nie zmieni istniejącego od kilkudziesięciu lat systemu doprowadzania wody do rejonu szybu „Głowacki”, bazującego na grawitacyjnym spływie wody wyrobiskami w kierunku tego szybu. Z analizy przeprowadzonej przez GIG wynika, że zlikwidowany szyb „Głowacki” będzie mógł przez długi czas spełniać funkcję drogi grawitacyjnego spływu wód przez przepuszczalny zasyp.

Szyb zasypany zostanie kruszywem hutniczym do głębokości około 2 m od zrębu szybu gdzie wykonana będzie betonowa płyta, zamykająca z otworem do kontroli zasypu i rurą odgazowującą. Po zakończeniu likwidacji w okresach co kwartał w pierwszym roku, a następnie jeden raz w roku, będzie prowadzona kontrola zasypu przez służby SRK SA. W wypadku stwierdzenia osiadania wykonanego zasypu, jego poziom zostanie uzupełniony.

(acz)