Odkładamy moment przechodzenia na emeryturę. Efektem wyższe emerytury
Coraz więcej osób odracza moment przejścia na emeryturę, pozostając aktywnymi zawodowo. Dłuższa praca korzystnie wpływa na wysokość świadczenia, a przełożenie decyzji o zakończeniu pracy o rok pozwala otrzymać wyższą emeryturę nawet o 10 – 15 proc.
KRAJ Emerytura to uprawnienie, a nie obowiązek. Jest przyznawana na wniosek – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli tylko jest to możliwe, warto wydłużać swoją aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dlaczego? – Emerytura zależy od kwoty opłaconych składek emerytalnych i wieku, w którym wnioskujemy o świadczenie. Odczekanie nawet jednego roku, kontynuując pracę, pozwala otrzymać świadczenie wyższe nawet o 10-15 proc. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Zmiana trendu
W 2017 r. aż 88,3 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego, a 7,7 proc. w ciągu roku, natomiast tylko 4 proc. odczekało co najmniej rok od nabycia uprawnień. Te dane w ostatnich latach zmieniają się. W ostatnich trzech latach utrzymuje się wyraźny trend dotyczący przechodzenia Polaków na emeryturę – przechodzą na nią później. W 2020 r. 62,4 proc. osób przeszło na emeryturę dokładnie w wieku emerytalnym, a 24,7 proc. w ciągu mniej niż roku od jego osiągnięcia, zaś 12,9 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień.
Dla porównania
Polacy coraz częściej dostrzegają korzyści z opóźnienia dezaktywizacji zawodowej. Przyczyn znacznej zmiany trendu w zachowaniach emerytalnych Polaków należy upatrywać w konsekwentnych działaniach ZUS na rzecz podnoszenia świadomości klientów. Kluczową rolę odgrywają powołani w lipcu 2017 r. doradcy emerytalni, którzy pomagają klientom w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę.
To do nich najczęściej kierują pytania seniorzy, którzy zastanawiają się jaką podjąć decyzję co do dalszej aktywności zawodowej. – Nasi eksperci wyjaśniają klientom zasady wyliczenia świadczenia, co ma wpływ na jego wysokość, a także obliczają przy pomocy przygotowanego przez ZUS kalkulatora emerytalnego wysokość świadczenia prognozowanego dla danej osoby. Doradcy pokazują również różne warianty np. jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok, dwa czy pięć wpłynie na emeryturę – dodaje rzeczniczka.(art)
Przeciętna miesięczna wypłata emerytur (łącznie z dodatkami pielęgnacyjnymi oraz kwotą okresowej emerytury kapitałowej) wypłaconych przez ZUS w grudniu danego roku według płci (w złotych)