Ekonowiny: Czy wodór pomoże Śląskowi?
Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy w Polsce powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych, gdzie rozwijane będą technologie oparte na tym paliwie. Jednym z takich miejsc będzie Śląsk.
10 sierpnia w Katowicach przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu wzięli udział w spotkaniu na temat inicjatywy powołania Śląskiej Doliny Wodorowej. Spotkanie odbyło się w międzynarodowy dzień wodoru z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Celem spotkania było przedstawienie potencjału śląskich firm i środowisk akademickich do dalszej współpracy w ramach Stowarzyszenia Śląska Dolina Wodorowa. Śląsk, wykorzystując instrumenty Polskiego Ładu oraz Krajowego Planu Odbudowy ma wyjątkową okazję aby stać się kluczowym regionem w rewolucji przemysłowej, której celem jest przestawienie obecnego modelu gospodarki na gospodarkę niskoemisyjną.
Siedzibą doliny wodorowej będzie między innymi Śląsk. Pozwoli ona wykorzystać jego potencjał w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę jako źródło czystej energii. Prace nad projektem Śląskiej Doliny Wodorowej mają być prowadzone w formule stowarzyszenia pod taką właśnie nazwą, z udziałem śląskich firm i środowisk akademickich. – Śląsk, wykorzystując instrumenty Polskiego Ładu oraz Krajowego Planu Odbudowy, ma wyjątkową okazję, aby stać się kluczowym regionem w rewolucji przemysłowej, której celem jest przestawienie obecnego modelu gospodarki na gospodarkę niskoemisyjną – oceniają przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu.
Budowa polskiej gospodarki wodorowej ma opierać się o powstanie dolin wodorowych, które zgodnie ze Strategią wodorową UE mają stać się spójnym elementem Europejskiego Ekosystemu Wodorowego. Polski Ekosystem Innowacji Dolin Wodorowych będzie obejmował innowacyjne przedsięwzięcia przemysłowe, projekty inwestycyjne o dużej, wieloletniej skali realizowane na określonych obszarach.
Obecnie kończą się prace nad Polską Strategią Wodorową do 2030 r. Wśród wyznaczonych w projekcie celów jest m.in. osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym szczególnie instalacji elektrolizerów.
Zakłada się także rozpoczęcie eksploatacji 800 – 1000 nowych autobusów wodorowych (w tym wyprodukowanych w Polsce), powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru, a także stworzenie co najmniej pięciu dolin wodorowych będącymi centrami doskonałości w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury.
(eco)
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja