Nadal brak chętnych na budowę windy
Powtórny przetarg na budowę dodatkowej klatki schodowej wraz z windą w budynku Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łaziskach zakończył się niepowodzeniem. Po raz drugi do przetargu nie zgłosiła się ani jedna firma.
ŁAZISKA W pierwszym, lipcowym przetargu gmina chciała, by klatka z windą były gotowe do końca listopada tego roku. Nie udało się znaleźć wykonawcy. W ponownym przetargu, który został ogłoszony we wrześniu, gmina wydłużyła czas na realizację inwestycji do maja przyszłego roku. I to, jak się właśnie okazało, nie przyniosło skutku. – Znów nie zgłosiła się ani jedna firma – mówi Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. Przypuszcza, że firmom budowlanym, które nie narzekają na brak zajęć, nie opłaca się przystępować do przetargu na w sumie niewielką inwestycję. Ale włodarz gminy nie traci nadziei. – W Marklowicach też długo nie udawało się znaleźć firmy, ale w końcu gmina znalazła kogoś chętnego. Mam nadzieję, że u nas będzie podobnie – mówi Adamczyk. I zapowiada, że gmina ogłosi kolejny, trzeci przetarg, znów wydłużając czas na realizację inwestycji , tym razem do końca sierpnia 2022.
Konieczność budowy nowej klatki schodowej i windy wynika z przepisów. Budynek, w którym mieści się ZSP Łaziska, jest dwukondygnacyjny. Na piętro, na którym znajduje się przedszkole oraz część użytkowana przez szkołę, czyli dwie sale lekcyjne, część administracyjna, gabinet specjalistyczny, prowadzi jedna klatka schodowa. Kondygnacja piętra nie jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. I w tym problem.
– Wykonanie tego zadanie wynika ze względów bezpieczeństwa. Musimy dostosować szkołę do przepisów przeciwpożarowych, co oznacza konieczność wybudowania drugiego zejścia z piętra, oraz do przepisów o dostępności (dla osób niepełnosprawnych – wyj. red.), stąd konieczność budowy windy – tłumaczy Mariusz Adamczyk, wójt gminy Godów. Nie istnieje możliwość zabudowy dodatkowej klatki schodowej i windy wewnątrz budynku, toteż muszą one zostać zbudowane na zewnątrz.
Z opisu przetargowego wynika, że klatka schodowa została zaprojektowana jako szkielet żelbetowy ryglowo-słupowy wraz z windą osobową. Obudowa klatki schodowej (ściany i dach) zostanie przeszklona w konstrukcji aluminiowo-szklanej, ze względu na warunki ochrony konserwatorskiej oraz zapewnienie odpowiedniego doświetlenia. Nowe okna ppoż. zachowają wymiary, kolorystykę i układ szprosów istniejących okien. Projektowana klatka zewnętrzna będzie dwukondygnacyjna, w kształcie sześciokąta zbliżonego do litery „L”. Lokalizacja: północno-wschodnia część budynku.(art)