Kącik ZUS
Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Jestem nauczycielką z 36 letnim stażem pracy przy tablicy. Dodatkowo pracuję na umowę zlecenie z Urzędu Gminy w świetlicy środowiskowej, która odbywa swoje popołudniowe zajęcia w budynku szkoły. Czy idąc na świadczenie kompensacyjne mogę dalej pracować w tej świetlicy? Czy lepiej przenieść zajęcia ze szkoły do innego budynku? Czy nie ma to znaczenia?
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje kobiecie, jeśli spełni łącznie następujące warunki:
ma co najmniej 30 lat stażu, czyli okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze przynajmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozwiąże na swój wniosek stosunek pracy lub wygaśnie on w określonych okolicznościach, ukończy określony wiek, czyli:
co najmniej 55 lat – do końca 2024 r.,
co najmniej 56 lat – w latach 2025 – 2026,
co najmniej 57 lat – w latach 2027 – 2028,
co najmniej 58 lat – w latach 2029 – 2030,
co najmniej 59 lat – w latach 2031 – 2032.
Prawo do świadczenia przysługuje jeśli nauczyciel – po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela, a przed przejściem na to świadczenie – nie wykonuje żadnej innej aktywności zarobkowej.
To oznacza, że nauczyciel, który stara się o świadczenie kompensacyjne, a pracuje w kilku miejscach, musi rozwiązać wszystkie swoje umowy, bez względu na ich charakter, miejsce wykonywania i wymiar czasu pracy.
Jeśli nauczyciel jednocześnie pracuje w innym charakterze, np. na podstawie umowy zlecenia, musi rozwiązać dodatkową najpóźniej w dniu, w którym rozwiąże stosunek pracy na stanowisku nauczyciela.
Osoba, która uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego może podjąć pracę na podstawie umowy –zlecenia. Będzie wówczas podlegać ogólnie obowiązującym zasadom zawieszalności świadczeń ze względu na dodatkowy przychód. Miejsce, w jakim będzie realizowana ta umowa nie ma żadnego wpływu na prawo czy wypłatę świadczenia.