Urlopy i odprawy dla 1/3 chętnych w JSW
REGION Jak poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. jedna trzecia pracowników zainteresowanych przejściem do SRK wraz z majątkiem oddziału Jastrzębie III uzyskała zgody dyrektorów zakładów. W PGG natomiast trwa obecnie zbieranie deklaracji pracowników zainteresowanych osłonami socjalnymi.
Dwie największe w regionie spółki górnicze – JSW S.A. oraz PGG S.A. przeprowadziły wśród swoich pracowników sondaże dotyczące zainteresowania przejściem na tzw. urlopy górnicze oraz przyjęciem jednorazowych odpraw w wys. 120 tys. zł, co związane jest z likwidacją w tym roku dwóch zakładów – Pokój w Rudzie Śląskiej (PGG) oraz oddziału Jastrzębie III. Osłony społeczne zostały zapewnione dla pracowników porozumieniem organizacji związkowych ze stroną rządową.
300 procent zainteresowanych
Sytuacja w JSW pokazuje, jak może się kształtować zainteresowanie osłonami również w PGG oraz w przypadku likwidacji kolejnych zakładów. W sondażu deklarację chęci skorzystania z osłon w JSW zadeklarowało ponad 1800 pracowników. Po przyjęciu deklaracji przez dyrektorów zakładów, ostatecznie liczba osób, które przejdą do SRK, a tym samym otrzymają zagwarantowane osłony to 615 pracowników. – Samych wniosków było o wiele więcej, natomiast były weryfikowane przez dyrektorów. Nie każdy, kto złożył deklarację uzyskał zgodę spółki. Wynika to z zapewnienia ciągłości pracy pozostałych zakładów – wyjaśnia Sławomir Starzyński, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.
Majątek Jastrzębie III wraz z załogą ma zostać oficjalnie przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń 1 stycznia. To m.in. 37 ha terenu wraz z budynkami i infrastrukturą na „dole”.
Zbierają deklaracje do 2 listopada
Z kolei w zakładach PGG trwa obecnie proces przyjmowania już nie opinii sondażowych, a konkretnych deklaracji górników. – Obecnie zbierane są wnioski od pracowników, którzy chcą skorzystać z instrumentów osłonowych. Deklaracje będą przyjmowane do 2 listopada w macierzystych kopalniach. Po tym okresie dyrektorzy kopalń będą podejmować konkretne decyzje, kto z pracowników będzie mógł skorzystać z osłon – zapowiada Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG S.A. Pracownicy otrzymać mają osłony socjalne (urlopy górnicze lub odprawy) w momencie przekazania ruchu Pokój do SRK, co ma nastąpić w grudniu 2021. Warto dodać, że w sondażu udział wzięło ponad 6 tys. pracowników PGG, natomiast według wcześniejszych zapowiedzi spółka planuje zastosowanie osłon u ok. 3150 pracowników.
W rozmowach kuluarowych pracownicy kopalń podkreślają, że po zakończeniu procesu składania deklaracji rozpocznie się lobbowanie, zarówno poszczególnych pracowników, jak i organizacji związkowych u dyrektorów – bo wiele osób będzie chciało znaleźć się na ostatecznej liście zakwalifikowanych do osłon socjalnych. Tak bywało już wielokrotnie, podczas likwidacji innych zakładów spółki.
Szymon Kamczyk