45-lecie pracy artystycznej zespołu „Nie Dejmy Sie”
Śpiewają, grają, a nawet tańczą – Artystyczna Rodzinka Seniorów „Nie Dejmy Sie” udowadnia, że życie nie kończy się z dniem przejścia na emeryturę. Wtedy jest czas, żeby dopiero zabłysnąć, a oni błyszczą już od 45 lat.
WODZISŁAW ŚL. 5 października na deskach Wodzisławskiego Centrum Kultury odbył się jubileuszowy koncert Artystycznej Rodzinki Seniorów „Nie Dejmy Sie”. Wydarzenie zadedykowane było twórczości Ireny Sauer – poetki, kompozytorki, wielkiej miłośniczki śląskiej kultury i tradycji oraz wieloletniej kierownik zespołu.
Przed publicznością wystąpiło prawie 30 artystów, śpiewaków i kapela. W repertuarze pojawiły się pieśni i pieśniczki o Wodzisławiu Śl. i regionie, w tym także te utwory stworzone przez samą Irenę Sauer. „Więc podaj dłoń, by razem iść przez świat. Szczęśliwy dom gdzie każdy tobie brat” śpiewali m.in. jubilaci. Na scenie prócz grupy „Nie Dejmy Sie” wystąpili także: Zespół Pieśni i Tańca Vladislawia oraz Olzanki. Ponadto wyświetlono stworzony specjalnie na okazję jubileuszu film, w którym zaprezentowano historię zespołu.
Grupa seniorów „Nie Dejmy Się” powstała w 1977 r. Początkowo działała przy Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śl. pod kierownictwem Jana Pojdy. Nieco później kierownictwo w grupie objęła Irena Sauer, która funkcję tą pełni po dziś dzień. – 45 lat się już nie dajemy. Bo coś trzeba robić, żeby ktoś mógł się śmiać, wytrwać, rosnąć w siłę i nie dawać się niczemu – mówiła podczas koncertu Irena Sauer. Dodała, że patrząc na dorobek artystyczny zespołu, czuje ogromną dumę. – Przez miniony okres przewinęło się wiele osób i pozostało wiele niezapomnianych wrażeń, które przeszły lub przejdą do historii. Mamy ogromne szczęście, iż trafiliśmy pod skrzydła pani Ireny, czerpiąc od niej wiedzę i doświadczenie. Kto raz przyjdzie do „Nie Dejmy Sie”, zostaje na zawsze – zwracała uwagę Marianna Świerczek, wieloletnia członkini grupy.
Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej „Nie Dejmy Sie” stał się doskonałą okazją do złożenia gratulacji, wyrazów szacunku i podziękowań. – Ten, kto prawdzie śpiewa, ten prawdziwie kocha – powiedział w specjalnie przygotowanym na tę okazję filmiku Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl., który nie mógł uczestniczy w wydarzeniu osobiście. – Dziękuję za miłość do tradycji naszej ziemi – dodał kierując te słowa w stronę jubilatów. W swoim wystąpieniu zwrócił także uwagę na nieoceniony wkład Ireny Sauer w krzewieniu śląskiej kultury i tradycji. – Bez Pani nasza wodzisławska ziemia i cała ziemia śląska nie byłaby taka sama – podkreślał. Życzenia z okazji wspaniałego jubileuszu na ręce kierowniczki zespołu złożyli również zaproszeni goście w tym m.in.: Janusz Majewski z Wojewódzkiego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Katowicach, Bibianna Dawid – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach oraz Dominika Brzoza-Piprek – prezes Stowarzyszenia „Vladislavia”.
(juk)
Artystyczna Rodzinka Seniorów „Nie Dejmy Sie” jest laureatem wielu przeglądów w kraju oraz za granicą. Ma na swoim koncie wiele nagród. Jest trzykrotnym laureatem Międzynarodowych Spotkań Zespołów Artystycznych Ludzi Złotego Wieku w Budapeszcie na Węgrzech. Grupa koncertowała w Niemczech, Czechach, na Słowacji. Od wielu lat grupa uświetnia imprezy organizowane przez Urząd Stanu Cywilnego w Wodzisławiu Śl. dla par małżeńskich obchodzących Złote Gody, partycypuje w masowych imprezach obchodów Dni Wodzisławia Śl. oraz w Wodzisławskich Spotkaniach z Folklorem, podczas których prezentuje pieśni regionalne i ogólnopolskie. Tradycją stało się uczestnictwo grupy „Nie Dejmy Sie”, w corocznej Wojewódzkiej Biesiadzie Zespołów Artystycznych Klubów Złotego Wieku w Siemianowicach Śl. Grupa nadal koncertuje i spotyka się na cotygodniowych próbach w Wodzisławskim Centrum Kultury. Występuje podczas różnego rodzaju uroczystości w mieście oraz na Śląsku, daje koncerty w domach seniora, na festynach, biesiadach, jubileuszach, spotkaniach. Ciągle pracuje nad nowym repertuarem i jest otwarta na przyjmowanie nowych członków. Wieloletnim kapelmistrzem jest Henryk Sosna przy współpracy z Henrykiem Mańką, z kolei Łucjan Bańczyk zajmuje się szeroko pojętą logistyką i organizacją prób.