Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (1097) Data wydania: 30.11.21
Czytaj e-gazetę

Powietrze znów śmierdzi i gryzie w płuca

REGION Ostatnie dni w wielu miejscowościach regionu pokazały, że niestety mimo wymiany pieców, mimo licznych akcji edukacyjnych i ekologicznych oraz przyznawania dotacji, niestety problem zanieczyszczenia powietrza jest nadal realny. Temat ten poruszył w wiadomości do naszej redakcji jeden z Czytelników.

– Tyle się mówi o wymianie kotłów – kopciuchów, co rusz są jakieś happeningi ekologiczne, nasz region podobno przoduje w dotacjach z programów eko, a powietrze jak było trujące, tak jest. Przecież to co jest za oknem, to jakby ktoś rozlał zupę mleczną i nie jest to mgła. Jedni sąsiedzi powymieniali piece, albo jak ja grzeją prądem, a inni nadal kopcą i trują siebie i mnie też. Jak z tym skończyć? – pyta pan Andrzej, mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego, zaznaczając, że choruje na astmę i próba oddychania „powietrzem” na zewnątrz kończy się zawsze duszącym kaszlem. – W domu mam oczyszczacze powietrza i mimo zamkniętych okien pokazują wartości PM2,5 w znacznych przekroczeniach. To nie wyobrażam sobie, jakie stężenie musi być na zewnątrz – dodaje.

Tak było właśnie w wieczór 16 listopada, ale nie tylko w Wodzisławiu Śląskim.

Wysokie wartości i brak odczytów

Sprawdziliśmy odczyty czujników jakości powietrza w Wodzisławiu Śląskim (tych, które działają, bo część z miejskiego systemu niestety nie podaje aktualnych odczytów). Najgorsze wartości dobowe czujniki wskazywały 16 i 17 listopada w dzielnicach Jedłownik–Turzyczka–Karkoszka (stężenie pyłu ze średnią dobową PM2,5 – 132 oraz PM10 również 132) oraz Zawadzie (PM 2,5 141 oraz PM10 144) i Wilchwach (PM 2,5 – 62 oraz PM10 160). Warto dodać, że czujniki w Kokoszycach, Jedłowniku–Osiedlu oraz na Starym Mieście nie wskazują aktualnych odczytów. Ostatni pomiar jest sprzed kilku miesięcy.

W regionie podobnie lub gorzej

W Raciborzu, gdzie czujniki jakości powietrza w dzielnicach działają w tym samym systemie (lub nie działają, bo część, podobnie jak w Wodzisławiu ostatnie odczyty wskazywała dawno temu), stan jakości powietrza był nieco lepszy niż w Wodzisławiu. Podkreślmy jednak, że podawane wartości są średnią dobową, natomiast wieczorem 16 listopada poziomy pyłów zawieszonych mogły mieć znacznie wyższe wartości. Odczyty poszczególnych czujników w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim oraz ich działanie sprawdzić można pod linkiem: www.telemetria.tech.

Pozostałe miasta regionu korzystają z innych systemów. Żory np. swoje czujniki mają wyposażone w dodatkowe tablice LED, które na bieżąco informują o stanie powietrza. Tam sytuacja 16 listopada była najgorsza w regionie, bo czujniki wskazywały nawet 158, 189 i 218 jednostek PM10 w dzielnicach o zabudowie jednorodzinnej. W Rybniku natomiast wieczorem 16 listopada w niektórych miejscach przekroczenia norm pyłów były dość wysokie, jednak w większości dzielnic nie przekroczyły wartości 100 µg/m³. Rybnickie pomiary działają w systemie Airly z dedykowaną aplikacją. (ska)