Przysiółek, sołectwo, czy osobna miejscowość? Jak to jest z Osinami?
Nie pierwszy już raz na portalu Nowiny.pl wywiązała się dyskusja z powodu…nazewnictwa. Tym razem spór toczył się o Osiny. Postanowiliśmy zasięgnąć języka i dowiedzieć się, jak to jest z tymi Osinami.
OSINY Pod jednym z artykułów dotyczącym Osin na portalu Nowiny.pl pojawiły się komentarze dotyczące tego, jak prawidłowo je nazywać. Użytkownik ~Dedol wskazał, że: „Nie ma w granicach województwa śląskiego takiej jednostki administracyjnej jak Osiny !!!! W gminie Gorzyce. Dlaczego Nowiny wprowadzają w błąd po raz któryś. Prawidłowa nazwa to Gorzyce Osiny. Jeśli ktoś ma problem z prawidłowym podziałem administracyjnym województwa śląskiego to powinien przed publikacją artykułu zaczerpnąć informacji w wydziale administracyjnym województwa śląskiego, a nawet zapytać wójta, który wie, że nie ma Osin a prawidłowa nazwa to Gorzyce Osiny!”. Inny z komentarzy z kolei, autorstwa ~MIESZKANIECccc brzmiał: „Nikt nigdy nie mówi, że jedzie do Gorzyc Osin. WSZYSCY MÓWIĄ OSINY, więc myślę, że dlatego tak też Nowiny piszą”. Zapytaliśmy wójta gminy Gorzyce Daniela Jakubczyka, czy popełniliśmy błąd pisząc po prostu „Osiny”.
Wójt wyjaśnia
Daniel Jakubczyk tłumaczy, że Osiny to sołectwo. – Sołectwo stanowi jednostkę pomocniczą Urzędu Gminy Gorzyce. Mamy tzw. jednostki organizacyjne, czyli szkoły, domy kultury, urząd gminy, gminy zespół obsługi finansowej czy basen lub bibliotekę. To są jednostki organizacyjne w świetle przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Natomiast mamy też jednostki pomocnicze, którymi są sołectwa – powiedział. Wskazał, że każde sołectwo posiada swój własny statut i organy w postaci zebrań i sołtysa. – Natomiast historycznie Osiny w przeszłości nie były tak jak większość miejscowości na terenie gminy Gorzyce odrębną jednostką, jak np. Rogów czy Bełsznica. Odrębnymi gminami były Czyżowice, Turza Śląska, Rogów, Olza, Odra, Kamień nad Odrą. To były średniowieczne wsie, które posiadały statut gminy. W latach 70-tych XX wieku zapadły decyzje o utworzeniu gmin zbiorczych. Osiny w rozumieniu wykazu urzędowych nazw miejscowości w Polsce nie stanowiły miejscowości tylko przysiółek miejscowości Gorzyce – tłumaczył.
A jak jest teraz? Daniel Jakubczyk odpowiada, że Osiny teraz administracyjnie stanowią samodzielne sołectwo. Sekretarz Urzędu Gminy Gorzyce Maria Władarz, stanowczo zapewnia, że stwierdzenie, iż coś wydarzyło się „w Osinach” jest poprawne, mimo że stanowi skrót myślowy. – Jako samorząd podjęliśmy uchwałę mówiącą, że tworzymy sołectwo jako jednostkę pomocniczą gminy i są nią Osiny, które są zbudowane z części miejscowości Gorzyce – powiedziała Maria Władarz, sekretarz UG. Z kolei wójt wyjaśnił nam, jak należy rozpatrywać Osiny pod względem geografii osadnictwa. – Czym innym jest miejscowość – to w geografii osadnictwa miejsce, gdzie można zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby. Podobnie jak osiedle w mieście – na terenie osiedla powinien być sklep, w przeszłości pralnia, szkoła i tak dalej. Z kolonią sprawa ma się inaczej – tłumaczył. Maria Władarz dodała, że w gminie Gorzyce samorządowcy posługują się terminami „miejscowość” i „sołectwo”. Osiny stanowią zatem przysiółek Gorzyc, ale zarazem są odrębnym sołectwem, toteż według włodarzy, posługiwanie się nazwą „Osiny” jest poprawne i zrozumiałe.
Osiny historycznie
Początki Osin – przysiółka Gorzyc, powstałego prawdopodobnie w czasach nowożytnych, są równie tajemnicze jak pobliskich średniowiecznych wsi. Źródła kartograficzne poświadczają istnienie przysiółka już w I połowie XVII w. Na mapach z XIX w. nazywano Osiny kolonią. Na terenie Górnego Śląska występuje 14 nazw geograficznych o takim brzmieniu. Odnoszą się do wsi lub ich części, kolonii, folwarków, oraz pól. Nazwa pochodzi zapewne od wyrazu osika (lasku osikowego), położonego zapewne na podmokłym terenie. Osiny wchodziły dawniej w skład gminy, gromady i powtórnie gminy Gorzyce, nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej, nie posiadały pieczęci i godła. Status sołectwa uzyskały w 1999 r. Mieszkańcy Osin posyłają swoje dzieci do szkoły w Gorzycach.(apa)