tak powstaje centrum e-handlu?
Od połowy września w Gorzyczkach deweloper przemysłowy Panattoni Europe przygotowuje teren pod budowę hali magazynowej. Wzięliśmy udział w wizycie na budowie, którą firma zorganizowała dla uczniów Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim.
GORZYCZKI Z początkiem września na terenie strefy przemysłowej w Gorzyczkach inwestor – firma Panattoni, rozpoczął przygotowanie terenu pod budowę hali magazynowej. Wykonano niezbędną wycinkę drzew, cały obszar został sprawdzony przez saperów. Od połowy września trwają prace związane z wyrównaniem terenu, na budowie pracuje ciężki sprzęt. Jak powiedzieli inżynierowie Panattoni pracujący w Gorzyczkach, powstanie tam magazyn, do którego będą przychodziły paczki z całego świata. Pierwszym skojarzeniem nasuwającym się po tych słowach jest oczywiście Amazon, jednak ani Panattoni ani Amazon nie potwierdziły jeszcze tej informacji.
Będzie wzmożony ruch tirów
Centrum logistyczne Panattoni w szczycie będzie mogło przyjąć 300 tirów na dobę. Na co dzień hala będzie funkcjonowała na około 30% możliwości. Wójt Gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk w budowie strefy gospodarczej w Gorzyczkach upatruje szansę na rozwój gminy i nowe miejsca pracy dla jej mieszkańców oraz sąsiednich gmin. Na jednej zmianie ma pracować 500 osób, co w systemie 3-zmianowym daje około 1500 zatrudnionych. Jak powiedział nam Łukasz Janik, Senior Project Manager firmy Panattoni, hala magazynowa ma powstać do jesieni 2022 roku, a kilka miesięcy wcześniej będzie prowadzona rekrutacja pracowników.
O tym, że w Gorzyczkach powstaną dwa duże magazyny wiadomo już od września 2020 roku. Jeden o powierzchni około 40 tys. m2 przy ul. Raciborskiej obok stacji Moya, którego inwestorem ma być deweloper 7R. Drugi, znacznie większy magazyn, o powierzchni między 80 a 90 tys. m2 ma powstać przy ul. Wilkowiec, na terenie strefy przemysłowej w Gorzyczkach.
Historyczne półrocze dla magazynów
Jak w swoim raporcie podał portal CBRE, pandemia wciąż przyczynia się do rekordowego zainteresowania wynajmem magazynów. W pierwszej połowie 2021 roku popyt wyniósł aż 3,3 mln mkw., co oznacza wzrost o 36% w porównaniu rok do roku. Najwięcej magazynów wynajęto w regionach Poznania i Katowic. Podpisywane są coraz większe umowy najmu, co jest trendem zauważalnym już od jakiegoś czasu. W pierwszej połowie 2021 roku podpisano 19 umów o wielkości powyżej 30 tys. mkw. każda. Największa transakcja to Panattoni BTS Poznań zawarta na 109 tys. mkw. z DHL w pierwszym kwartale 2021 roku. Natomiast w drugim kwartale 2021 roku odnotowane zostały dwie umowy na ponad 82 tys. mkw. w P3 Poznań i Panattoni BTS Gorzyczki. Obie umowy podpisano z najemcami z sektora e-commerce (handel elektroniczny).
Agata Paszek