Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (1105) Data wydania: 25.01.22
Czytaj e-gazetę

Kontrole pieców postępują – bez blasku fleszy i dronów

WODZISŁAW ŚLĄSKI Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Wodzisławia Śląskiego Mieczysława Kiecy, od początku roku strażnicy miejscy przeprowadzają kontrole kotłowni w oparciu o zapisy uchwały antysmogowej województwa śląskiego.

Mimo braku specjalnej otoczki medialnej i na razie bez zastosowania nowoczesnych technologii, jak choćby w Rybniku i Raciborzu (gdzie przeprowadzono pokazowe akcje z dronami, które kontrolowały dym z kominów), strażnicy miejscy z Wodzisławia robią swoje.

– Straż Miejska skontrolowała 35 posesji. Podczas kontroli nie stwierdzono spalania odpadów ani niedozwolonego opału w kotŁach C.O. Ujawniono 6 wykroczeń w zakresie obowiązków prawnych, jakie ciążą na właścicielu nieruchomości, związanych z wymianą instalacji, w której następuje spalanie paliw. W związku z tym w 5 przypadkach zastosowano postępowanie mandatowe, w 1 pouczenie – informuje Klaudia Bartkowiak, rzecznik prasowa wodzisławskiego magistratu, według stanu na czwartek 13 stycznia.

Kontrole, pouczenia i asystenci

Przypomnijmy, że zgodnie z zapewnieniami prezydenta, codziennie kontrolowane są 2 posesje oraz realizowane są kontrole ze zgłoszeń. Jak podkreślił Mieczysław Kieca, jeśli mieszkaniec nie wymienił jeszcze pieca, ale nie wynika to z jego winy, tylko np. z opóźnień w przyłączu gazowym, strażnicy zastosują pouczenie. Równolegle do kontroli będą prowadzone także działania pomocowe dla osób, które nie są w stanie same udźwignąć kosztów wymiany źródła ogrzewania. To w szczególności osoby samotne i nieporadne życiowo. W takich przypadkach, w porozumieniu z wodzisławską Dziuplą, do pomocy będą angażowani asystenci rodziny, których zadaniem będzie znalezienie najlepszego rozwiązania dla danej posesji.

Miejskie kopciuchy wymienione

Jak zaznaczył prezydent, również w miejskim zasobie nie ma już pieców, które obecnie wymagałyby wymiany. – Wykonaliśmy gigantyczną robotę. W samych budynkach miejskich nie ma już pieca, który podlegałby wymianie. Jest po prostu wymienione wszystko: Rynek, Starówka, tam gdzie sie dało skojarzone z fotowoltaiką, przełączone do PEC i gazowni – mówił Mieczysław Kieca podczas noworocznej konferencji prasowej.

– W budynkach komunalnych mamy pojedyncze piece węglowe, które spełniają wymogi przynajmniej do roku 2023, a nawet do 2025 i będą one podlegać sukcesywnej wymianie. Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty nie mają już takich obiektów. Spółdzielnia ROW przeprowadzała na przykład z końcem ubiegłego roku sporą inwestycję przy ul. Wałowej, gdzie były mieszkania ogrzewane pojedynczymi piecami węglowymi. Oczywiście cały sezon grzewczy na to pokaże, ale analiza z certyfikowanych czujników przy Gałczyńskiego pokazuje, że jeżeli pojawiają się przekroczenia wartości pyłów, są one dużo niższe i mamy większą liczbę dni z lepszym powietrzem w mieście – podkreśla Mieczysław Kieca.

Do kiedy musisz wymienić piec?

Aby określić datę koniecznej wymiany kotła węglowego zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej województwa śląskiego, musimy cofnąć się do 2017 roku, kiedy została podjęta. Jeśli wtedy (2017) nasz piec miał powyżej 10 lat (2006 lub starszy) lub też nie miał tabliczki znamionowej – czas na jego wymianę minął już 31 grudnia 2021 roku. Jeśli rok produkcji kotła to 2007 do 2012, mamy czas na wymianę do 31 grudnia 2023 roku. Jeśli kocioł został wyprodukowany w latach 2013 do 31 sierpnia 2017, wówczas czas na wymianę wydłuża się do 2025 roku. Najdłuższy czas na wymianę maja posiadacze kotła węglowego 3. lub 4. klasy – do końca 2027 roku.

Inaczej wygląda kwestia starych kominków lub też piecyków lub miejscowych ogrzewaczy powietrza, opalanych paliwem stałym, jeśli eksploatacja paleniska rozpoczęła się po 1 września 2017 roku. Wówczas trzeba taki kominek wymienić na spełniający wymogi komisji UE do końca 2022 roku.

Szymon Kamczyk