Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1113) Data wydania: 22.03.22
Czytaj e-gazetę

Radlin II pierwszą dzielnicą z analizą hydrologiczną

Czy po opracowaniu analizy hydrologicznej dla Radlina II mieszkańcy mogą spać spokojniej? Dokument, choć ważny, na razie nic nie zmienia. Potrzeba grubych milionów złotych na inwestycje przeciwpowodziowe i związane z retencją.

WODZISŁAW ŚL. Miasto zaprezentowało radnym i mieszkańcom podczas lutowej sesji efekty analizy hydrologicznej dla dzielnicy Radlin II. Dokument to jedno, ale w ślad za nim powinny iść wielomilionowe inwestycje. Na sesji pojawili się mieszkańcy Radlina, którzy niejednokrotnie ucierpieli przez wielką wodę.

Stworzenie analizy hydrologicznej to efekt decyzji urzędników, zgodnie z którą wszystkie dzielnice położone w rejonie rzek, mają być przeanalizowane pod kątem odprowadzania wód deszczowych. Celem koncepcji gospodarowania wodami odpadowymi była analiza uwarunkowań odwodnienia zlewni rzeki Leśnica w obszarze dzielnicy Radlin II, zarówno w stanie istniejącym, jak i perspektywicznym oraz wskazanie kierunków działań i możliwych rozwiązań dla poprawy efektywności odwodnienia na potrzeby podniesienia bezpieczeństwa odprowadzania wód wysokich. Radlin stał się więc pierwszą dzielnicą z takim dokumentem. – To pierwsza wodzisławska dzielnica, która ma takie opracowanie. Kolejny krok to dwie kolejne dzielnice – Zawada, Wilchwy, dla których chcemy wykonać tego typu ekspertyzy. Chciałbym, abyśmy do końca tego roku mieli takie same opracowania dla tych miejsc – mówi prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Mieszkańcy proszą o pomoc

– Jesteśmy zalewani od 11 lat. W 2020 roku zginął mój mąż, z powodu tego, że ratował dobytek – w przejmujących słowach mówiła do radnych i prezydenta mieszkanka Radlina, pani Małgorzata, która dwa lata temu straciła męża podczas zalewania posesji przez wody opadowe. – Chciałam zaznaczyć, że ulica Chrobrego miała swoją kanalizację – 4 domy – po skosie przez boisko. Dzięki temu nie topiło nas nigdy, a wszystkich wokół podtapiało. Jak zniszczyli to (rury – red.), to zniszczyli wszystko. Okazało się, że gdy podłączyli nas do nowej kanalizacji, była ona zawężona do 450 mm – wspominała pani Małgorzata, wyjaśniając – Kiedy woda płynie, to jest gejzer. Wpływa na moją posesję, do mojego domu, do mojej piwnicy. Nie mam nic. Nie mam dziś męża. Obawiał się o nowy piec, który ratował – podkreśliła. Na posesji przy Chrobrego stosowano już wiele środków zapobiegawczych, ale niestety żaden nie okazał się skuteczny. Na posesję spływa woda m.in. z ulic Kosynierów, Marii Curie-Skłodowskiej, Żwirowej. To powoduje cykliczne zalewania posesji.

Mieszkance odpowiedział prezydent miasta, zwracając uwagę, że błędy w odwodnieniu powstały przy przebudowie drogi powiatowej. – Dzisiaj już jasno wiemy, że przy przebudowie drogi powiatowej nie dokonano należytej staranności. Przełączono system odwodnienia w ten sposób, że doprowadza on do zalewania posesji pani Małgorzaty – stwierdził Mieczysław Kieca, zapowiadając, że zarządca drogi – czyli Powiat Wodzisławski, będzie musiał ponieść nakłady inwestycyjne, aby odpowiednio zmodyfikować odwodnienie.

Dokument do realizacji, czy „półkownik”?

O komentarz do analizy hydrologicznej poprosiliśmy wiceprzewodniczącego rady miasta oraz jednocześnie wiceprzewodniczącego rady dzielnicy Radlin II Adama Króliczka. Czy analiza hydrologiczna wpłynie na realną poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w dzielnicy? – Uważam, że jeśli nie pójdą za tym wnioski o dofinansowania, np. z Polskiego Ładu do konkretnych inwestycji, sam dokument będzie tylko i wyłącznie grą przedwyborczą prezydenta. Jeśli miasto nie będzie starało się pozyskać pieniędzy na te inwestycje, a potrzeba na nie kilkudziesięciu milionów złotych, to sama analiza to pic na wodę – komentuje Adam Króliczek. – Co ważne, inwestycje hydrologiczne w dzielnicy mogą być realizowane w ramach specustawy, co może przyspieszyć i ułatwić ich realizację, bo trzeba działać szybko. My w ramach rady dzielnicy będziemy chcieli w najbliższym czasie już przeznaczyć środki na pierwsze inwestycje, które mają na celu uchwycenia wody, która spływa na posesję pani Małgorzaty przy ul. Chrobrego – dodaje radny.

Czas pokaże, czy analizy uda się przekuć w realną poprawę bezpieczeństwa. Prezydent, zapytany przez nas, czy następnymi dzielnicami do analizy będą Zawada i Wilchwy (w takiej kolejności), odpowiedział, że chciałby, aby analizy były tworzone dla tych dzielnic jednocześnie.

Szymon Kamczyk