O wolności i 25-leciu miasta pod pomnikiem Powstańców
RADLIN Tu i teraz z tego miejsca dziękuję tym osobom, które w latach 90. ubiegłego wieku nie zapomniały, że na mapach Polski było kiedyś miasto Radlin i dbały o to, by przywrócić mu samorządność i suwerenność – mówiła podczas swojego przemówienia burmistrz Barbara Magiera z okazji uroczystości Święta Trzeciego Maja.
Włodarze oraz mieszkańcy Radlina upamiętnili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najpierw o 9.00 odbyła się msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w intencji ojczyzny. Tuż po niej, radlinianie opuszczający świątynię, ruszyli w pochodzie pod pomnik Powstańców Śląskich, który prowadziła Orkiestra Górnicza „Marcel” pod dyrekcją Franciszka Magiery.
Na początku głos zabrała burmistrz Radlina Barbara Magiera. Przypomniała, że Pomnik Powstańczy upamiętnia 8 miejscowych młodych chłopców, którzy zginęli w powstaniach śląskich. – To dzięki nim dziś tutaj stoimy – mówiła. Następnie podziękowała mieszkańcom, którzy goszczą w swych domach uchodźców wojennych z Ukrainy. – Wspólnie z nimi żyjecie, smucicie się i radujecie. Dziękuję wam za to, bo nie jest łatwo przyjąć obcą osobę pod swój dach – zwróciła uwagę Barbara Magiera. Burmistrz Radlina w swym przemówieniu nawiązała także do obchodzonego w tym roku 25-lecia miasta. – Tu i teraz z tego miejsca dziękuję tym osobom, które w latach 90. ubiegłego wieku nie zapomnieli, że na mapach Polski było kiedyś miasto Radlin i dbali o to, by przywrócić mu samorządność i suwerenność – podkreśliła.
Po pani burmistrz głos zabrała senator Ewa Gawęda. – Narodowe święto 3 maja przypomina nam o tym, że w każdym z nas drzemie chęć wolności. Dziś, kiedy myślimy o wolności, to jesteśmy przekonani, że nie jest ona dana na zawsze. Wolność jest czymś, o co musimy zawsze walczyć, bo ona nigdy sama nie przyjdzie – mówiła. Dalej wszystkim uczestnikom wydarzenia życzyła, by Polska zawsze była wolnym kraju, w którym panuje pokój. Na ręce burmistrz Magiery przekazała list europosłanki Izabeli Kloc, która z przyczyn zawodowych nie mogła uczestniczyć w uroczystościach.
(juk)