Dojdzie do rozbudowy sieci ciepłowniczej w Radlinie?
RADLIN Radlin znalazł się w gronie uczestników programu LeadAIR. W efekcie weźmie udział w cyklu spotkań dotyczących neutralności klimatycznej, ochrony powietrza, polityki energetycznej oraz zrównoważonego rozwoju. Prócz Radlina w programie bierze udział także 17 innych miast z terenu całej Polski, to m.in.: Warszawa, Kraków, Poznań, Tychy czy Rybnik.
Innowacje poprawiające jakość powietrza
Program opiera się na pracy zespołu ekspertek i ekspertów w dziedzinie energetyki i ekologii, którzy samorządom i liderom lokalnym pomogą wprowadzać innowacje poprawiające jakość powietrza. „Kształtujemy odważnych, autentycznych liderów gotowych do budowania odpowiedniego środowiska pracy i organizacji, których zadaniem będzie skuteczna walka o czyste powietrze” – czytamy w komunikacie organizatorów. Czerpiąc z doświadczeń innych miast i wiedzy ekspertów, miasto Radlin będzie miało możliwość podjąć realne działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska, co jest niezmiernie istotnym tematem w kontekście zmian zachodzących aktualnie w systemie zaopatrzenia w ciepło systemowe tamtejszych mieszkańców.
Rozbudowa sieci ciepłowniczej
Przypomnijmy, iż obecnie źródłem ciepła systemowego w Radlinie jest Elektrociepłownia Marcel, której działalność dobiega końca ze względu na zaostrzone wymogi norm emisyjnych. Na terenie Koksowni Radlin, JSW Koks buduje nowy blok energetyczny, który będzie nowoczesnym źródłem ciepła opalanym gazem koksowniczym. W celu wyprowadzenia ciepła z powstającej inwestycji do miejskiej sieci ciepłowniczej konieczna jest budowa nowego odcinka sieci ciepłowniczej, którą wykonać ma spółka PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa. Od 2019 r. trwa praca zespołu powołanego w celu koordynacji prac poszczególnych spółek, w sposób gwarantujący zapewnienie ciągłości dostaw ciepła dla mieszkańców Radlina i obiektów użyteczności publicznej. Jak przekazują urzędnicy z radlińskiego magistratu, udział w programie LeadAir być może pozwoli uzyskać odpowiedzi na nurtujące od dłuższego czasu pytania związane z ewentualną rozbudową sieci ciepłowniczej na terenie miasta.
Dwuosobowe zespoły
Główną platformą wymiany informacji i dobrych praktyk będzie prawie roczny cykl szkoleniowy, w którym będą uczestniczyć dwuosobowe zespoły z każdej miejscowości, która uczestniczy w programie. W skład zespołu wchodzić musi reprezentant samorządu i pracownik merytoryczny odpowiedzialny na obszar tematyczny związany z klimatem, środowiskiem, energetyką i ekologią. Radlin będą reprezentować: Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrza Radlina, koordynujący m.in. obszar ekologii i gospodarki komunalnej, oraz Marcin Król, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ekologii w Urzędzie Miasta Radlin. 26 kwietnia obyło się pierwsze szkolenie, na którym omawiane były kwestie związane z elektryfikacją transportu zbiorowego oraz ciepłownictwa przyszłości.
(juk)