Międzynarodowe Dni Folklorystyczne dostarczyły wielu wrażeń
Koncerty odbyły się w Olzie, Radlinie i Wodzisławiu Śląskim. Nie zabrakło zespołów zagranicznych i polskich, prezentujących folklor lokalny.
POWIAT WODZISŁAWSKI Trzy zespoły z zagranicy, a także nasza Vladislavia oraz formacja „Wisła” wystąpiły podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Śląskie bez granic”, którego koncerty odbyły się m.in. w Wodzisławiu Śląskim, Olzie, Radlinie oraz w Kuźni Raciborskiej.
W ramach festiwalu wystąpiły trzy zagraniczne zespoły. Pierwszy to Jahi Hasani z Cegran, który jest najbardziej aktywną grupą kulturalno-artystyczną w Macedonii Północnej. Został założony w 1974 r. i ma długoletnią i bogatą tradycję w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego swojego kraju. Charakterystyczne dla niego są tradycyjne tańce, pieśni, instrumenty oraz stroje ludowe z regionu Pollog. Artystyczna twórczość Jahi Hasani prezentowana jest z dużymi sukcesami na wielu międzynarodowych festiwalach.
Drugim zespołem był litewski Żirgineliai, który w swoich 35 latach działalności brał udział i wielokrotnie zwyciężał w amatorskich konkursach plastycznych. Znalazł się w gronie laureatów różnych przeglądów artystycznych, został doceniony i nagrodzony na międzynarodowych festiwalach dziecięcych. Obecnie w zespole jest pięć grup tancerzy i muzyków.
Trzeci zespół to Barvinok, który działa przy Miejskim Centrum Edukacji Artystycznej i Choreograficznej dla Dzieci w Winnicy na Ukrainie. Jest jednym z najlepszych zespołów choreograficznych Ukrainy i powstał w 1984 r.
Nasi artyści też zachwycili
Były też nasze regionalne formacje. Wystąpił działający od 1950 roku Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”, który prezentuje kulturę z regionu Śląska Cieszyńskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca”Vladislavia”. Podczas występu w Olzie dodatkowo zaprezentowały się zespoły z gminy Gorzyce prezentujące folklor lokalny – Bluszcz, Olzanki, Gorzyczanie, Bełszniczanki, Turzanki i Czyżowiczanki.
Wiele pozytywnych emocji
– Bardzo dziękuję wszystkim artystom Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, dziękuję panu marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu, dziękuję Zespołowi Pieśni i Tańca Śląsk za organizację. Podziękowania składam włodarzom miast i gmin, dyrektorom ośrodków kultury oraz wszystkim, którzy brali udział w organizacji tego wydarzenia. Już teraz zapraszam na kolejną część, która odbędzie się we wrześniu. W kolejnej edycji wystąpią zespoły z Azji i Ameryki Południowej – mówi dyrektor Jarosław Szczęsny.
Festiwal bez wątpienia przyniósł wiele wrażeń. Wszyscy byli zachwyceni artystycznymi pokazami, niecodziennymi strojami i choreografią. – Bardzo się cieszę, że Radlin był jednym z miejsc, w którym gościli uczestnicy festiwalu. Tańce ludowe są nieodzowną częścią kultury narodów, a my nie ruszając się z naszego miasta przenieśliśmy się do innych państw w niezwykłą taneczną podróż. Mogliśmy podziwiać zarówno taniec jak i piękne kolorowe ludowe stroje. Jestem pod wrażeniem niezwykłych występów na wysokim poziomie artystycznym. Już teraz cieszę się na drugą odsłonę festiwalu – mówi radna powiatu wodzisławskiego Joanna Rduch-Kaszuba.
Fryderyk Kamczyk