Powiat wodzisławski najlepszym powiatem na Śląsku
Znane są już wyniki najnowszego rankingu Związku Powiatów Polskich. W ścisłej jego czołówce, już po raz trzeci z rzędu, uplasował się powiat wodzisławski.
POWIAT Nasz powiatowy samorząd znalazł się w gronie najlepszych i najbardziej rozwojowych według rankingu przeprowadzonego przez Związek Powiatów Polskich (ZPP). – Ranking ten to najbardziej prestiżowe zestawienie tego rodzaju w kraju. Od kilku lat nasz samorząd lokuje się bardzo wysoko w klasyfikacji. W minionych trzech latach zajmowaliśmy rokrocznie 4 miejsce – przekazuje Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl.
Podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich starosta Leszek Bizoń w imieniu Powiatu Wodzisławskiego odebrał symboliczną statuetkę i list gratulacyjny za zajęcie przez nasz samorząd czwartego miejsca w Rankingu Powiatów Polskich 2021 w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców. Powiat wodzisławski w tej kategorii okazał się w tym roku najlepszym powiatem na Śląsku. – Nie pracujemy dla rankingu, ale cieszymy się z tego sukcesu i tego, że inni tak dobrze oceniają naszą pracę. Chcemy dalej tak pracować dla dobra mieszkańców naszego powiatu – podkreśla starosta Leszek Bizoń. Wśród największych powiatów (powyżej 120 tys. mieszkańców) w pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się jeszcze 2 powiaty z województwa śląskiego: powiat cieszyński (6 miejsce) oraz powiat bielski (8 miejsce). W kategorii powiatów do 120 tys. mieszkańców zwyciężył zaś powiat raciborski. Wśród powiatów grodzkich (miast na prawach powiatu) najwyższą pozycję spośród samorządów subregionu zachodniego w swojej kategorii zajął Rybnik (13. miejsce).
Ranking Związku Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego w kraju. Podzielony jest na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Kryteria, którymi kieruje się komisja to m.in.: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych.
(juk)