Wodzisław zaciska pasa. Jak będą oszczędzać energię w urzędzie i jednostkach?
WODZISŁAW ŚL. Zapowiedzi rządzących o obligatoryjnym zmniejszeniu zużycia energii o 10 proc. od października spowodowały konieczność wskazania elementów, które mogą wpłynąć na oszczędności. Czy Wodzisław również planuje takie kroki?
Miasto Wodzisław Ślaski do dnia 31 grudnia 2022 r. ma zapewnioną stałą, korzystną cenę za zakup 1 MWh energii elektrycznej w kwocie 282 zł netto. – Wynika to z terminu zamówienia publicznego. Postępowanie przetargowe obejmujące zakup energii w roku 2023 r. jest w toku. Ceny poznamy pod koniec września br. Z uwagi na powyższe, nie podejmowano dotychczas rozmów o wprowadzeniu ograniczeń w dekorowaniu Miasta w sezonie zimowym 2022/2023 – wyjaśnia Mateusz Jamioła z Wydziału Dialogu, Promocji i Kultury Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego.
– W urzędzie miasta podczas sezonu grzewczego temperatury osiągają ok. 20-22 stopni (z możliwością zmniejszenia) ale w godzinach popołudniowych oraz w weekendy temperatura zostaje obniżona do minimum. Jednocześnie w ramach oszczędzania wystąpiliśmy o ograniczenie zapotrzebowania mocy cieplnej o 25% dla węzła cieplnego usytuowanego w budynku Urzędu. Ponadto w kwestii oszczędności energii elektrycznej, w zeszłym roku na największym budynku Urzędu – 4 B zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne, gdzie koszty zakupu energii spadły średnio o ok. 30%. Od kilku lat na budynku Urzędu Miasta nie ma iluminacji świetlnych a dekoracje świąteczne są zawsze skromne – podkreśla Mateusz Jamioła.
Każdy dorzuca cegiełkę
Jak temat oszczędności będzie wyglądać w jednostkach miejskich? – Planujemy wystrój świąteczny o skromniejszym charakterze. Jednocześnie informujemy, że sukcesywnie wymieniane jest oświetlenie na energooszczędne oraz staramy się korzystać maksymalnie ze światła dziennego – zapowiada dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim.
Pałac Dietrichsteinów, gdzie mieści się Muzeum w Wodzisławiu Śląskim ma zainstalowane energooszczędne systemy poboru energii w zakresie urządzeń oraz oświetlenia. Placówka stara się racjonalnie tym gospodarować.
W WCK chłodniej
– W związku ze specyfiką prowadzonej przez WCK działalności planuje się utrzymanie dopuszczalnej najniższej temperatury 18°C w pomieszczeniach biurowych oraz niższej na korytarzach (nie mniejszej niż 14°C) i w pomieszczeniach gdzie nie przebywają dłużej osoby np. pomieszczenia gospodarcze, piwnice, archiwa – wyjaśnia Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury. – Nadmienić należy, że zużycie energii cieplnej w WCK jest cały czas w okresie grzewczym monitorowane, tak by obniżać temperaturę w pomieszczeniach, które w danym momencie nie są wykorzystywane na potrzeby działalności i już w obecnym roku dawało to efekty w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie budynku WCK. Dotychczas również starano się w budynku WCK utrzymywać temperaturę w zakresie dopuszczalnych prawem wartości minimalnych – dodaje dyrektor WCK.
Ponadto funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej w WCK przełożyło się na oszczędności w opłatach poniesionych za energię elektryczną rzędu 17% w skali roku 2021, a dalsze oszczędności będą związne z ograniczaniem korzystania z oświetlenia w budynku do niezbędnego minimum np. oświetlanie korytarzy oraz rozważane jes też wyłączanie oświetlenia budynku z zewnątrz w porze nocnej, a także rezygnacji z iluminacji świątecznej budynku.
W Domaro mniej światła
Spółka miejska Domaro już od kilku lat wprowadza oszczędności w zużyciu energii. Na budynku spółki zainstalowano fotowoltaikę, w ramach oszczędności dostarczanego ciepła używane są termostaty. Na korytarzach i częściach wspólnych są montowane czujki ruchu. Jak zapewnia prezes zarządu spółki Domaro Barbara Chrobok, już zrezygnowano z doświetlenia pomieszczeń w godzinach zamknięcia spółki, a w planach jest również rezygnacja z reklamy świetlnej na budynku spółki. Iluminacji i ozdób świątecznych Domaro nie posiada.
Termomodernizacja w SKM i wyłączanie pieca w Dziupli
W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów energetycznych i ekonomicznych, zostały przeprowadzone prace termomodernizacyjne budynku administracyjnego SKM. Kolejny obiekt – budynek warsztatowo-socjalny będzie poddany termomodernizacji na przełomie 2022/2023 roku. Inwestycje powinny dać efekty w oszczędności energii i ogrzewania.
Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla” też poczyniła kroki zmierzające do oszczędności zużycia gazu. Polegają one na wyłączeniu z użytkowania pieca w godzinach popołudniowych i włączenia go w godzinach rannych. – Powinno to dawać oszczędność ok. 5- 100zł miesięcznie, ale przy obecnym wzroście cen nie jesteśmy w stanie podać, jaka to będzie kwota. W pomieszczeniach, z których chwilowo nie korzystamy, jak zwykle obniżamy temperaturę, nie korzystamy z energii elektrycznej. To są działania które podejmujemy, ale nie jesteśmy w stanie oszacować, jakie przyniosą oszczędności – informują w Dziupli.
(ska)