Uśmiechnięci górnicy kolorowi jak pół wieku temu
PSZÓW W 1971 roku malowidło na budynku kopalni Anna stworzył malarz – samouk i górnik Stanisław Kolorz. Teraz odświeżyła go Bernadeta Kaniuka. To realizacja pomysłu Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni Anna i nowych właścicieli nieruchomości.
Na jednym z pokopalnianych budynków w Pszowie (ul. Ks. Skwary) odnowiono mural, który miał ponad 50 lat. Pracę artystyczną wykonała Bernadeta Kaniuka.
Koledzy malarza
Mural na budynku dawnej kopalni Anna w Pszowie powstał w 1971 r. Dwóch górników spogląda z uśmiechem na kopalniane zabudowania: hałdy, szyby i kominy. W tle zielono-czarna flaga górnicza i charakterystyczny napis „Chwała górnikom Polski ludowej”. Autorem malowidła jest Stanisław Kolorz, górnik z „Anny”, pszowski malarz – samouk. Górnicy na obrazie to portrety jego kolegów.
Pierwowzór doczekał się odświeżenia. Drugie życie tchnęła w niego Bernadeta Kaniuka, a inicjatorami pomysłu byli członkowie Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni „Anna”. To do nich zgłosili się dwaj młodzi przedsiębiorcy, będący właścicielami pokopalnianego budynku z pomysłem odnowienia muralu. Wspólnymi siłami malowidło zyskało nowy blask.
Ludowa zniknęła
Górnicze twarze są aktualnie bardziej wyraziste, a niebo bardziej błękitne. W pierwotnym haśle dokonano zmiany – obecnie Polska już nie jest w nim ludowa.
Górniczy mural to jedno z nielicznych malowideł ściennych o tematyce górniczej, które nadal istnieje na terenie Górnego Śląska.
(ma.w)