Rząd ustali cenę maksymalną za prąd. Jakie proponuje stawki?
Od 1 grudnia maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych oraz mikro, małych i średnich firm ma wynieść 785 zł/MWh – tak wynika z projektu resortu klimatu. Zakłada on również, że maksymalna cena prądu dla odbiorców w gospodarstwach domowych po przekroczeniu limitów zużycia wyniesie 699 zł/MWh.
REGION Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas konferencji prasowej przedstawiło 11 października projekt ustawy o maksymalnej cenie prądu dla odbiorców wrażliwych, małych i średnich firm oraz gospodarstw domowych. – To nie jest nasze ostatnie słowo. Będziemy na bieżąco monitorować sytuację i dostosowywać regulacje tak, by żadnej polskiej rodzinie nie zabrakło ani ciepła, ani prądu w tych trudnych miesiącach – mówił podczas spotkania z dziennikarzami premier Mateusz Morawiecki.
Konkretne kwoty
Szczegóły projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. przedstawiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – Aby chronić odbiorców prądu, wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną. Wsparcie obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, a także m.in.: szkoły, szpitale, domy pomocy społecznej czy noclegownie. Zwiększy się ponadto pomoc dla gospodarstw domowych, poza dotychczasowy limit 2 tys. kWh – mówiła podczas konferencji prasowej. Dodała, że wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii, nie wyższej niż 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 785 zł za MWh dla pozostałych uprawnionych odbiorców.
Dla kogo?
Cena maksymalna będzie stosowana przez sprzedawców w rozliczeniach z:
- gospodarstwami domowymi – od momentu przekroczenia limitu, który rząd wprowadził już w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, czyli 2 tys. kWh – do 31 grudnia 2023 r.
- podmiotami użyteczności publicznej – od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. – przy czym cena będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii
- małych i średnich przedsiębiorców – od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. – przy czym cena będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii takiego podmiotu.
Jak zapewnił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, pomoc polegająca na ustanowieniu maksymalnych cen energii kierowana jest do prawie wszystkich firm. Minister poinformował też, że gwarantowany poziom ceny za energię będzie dotyczył 80% zużycia energii przez przedsiębiorstwo, ponieważ takie są wymagania unijne. Buda zapewnił jednocześnie, że maksymalną ceną energii będą objęte również firmy, które podpisały umowy z zakładami energetycznymi opiewające na wyższe stawki.
Coś dla podmiotów użyteczności publicznej
Rządowe wsparcie obejmie również podmioty użyteczności publicznej, które zużywają energię na potrzeby swojej podstawowej działalności. Będą to m.in.:
- podmioty systemu oświaty oraz szkolnictwa wyższego i nauki,
- podmioty, które prowadzą żłobki i kluby dziecięce, a także dzienni opiekunowie,
- podmioty, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych,
- ochotnicze straże pożarne,
- kościoły i inne związki wyznaniowe,
- placówki, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,
- rodzinne domy pomocy oraz mieszkania chronione,
- centra i kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej oraz spółdzielnie socjalne,
- jednostki organizacyjne pomocy społecznej, a także wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- noclegownie i ogrzewalnie.
Minister klimatu i środowiska poinformowała, że do 30 listopada podmioty wrażliwe powinny złożyć oświadczenie do swojego dostawcy energii w sprawie zamrożenia taryf.
Wcześniejsza decyzja
Przypomnijmy, że sejm pod koniec września uchwalił ustawę, przewidującą zamrożenie gospodarstwom domowym do pewnego pułapu zużycia cen energii elektrycznej w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Ustawa zakłada, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Przepisy dotyczące maksymalnej ceny mają obowiązywać do końca 2023 r.
(juk)