Frans Timmermans przyjechał na Śląsk. Padły słowa o końcu górnictwa
REGION Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił o miliardach euro, które trafią na transformację Śląska. – Górnictwo węgla kamiennego na Śląsku się kończy. To trwało sto kilkadziesiąt lat, przyniosło olbrzymie bogactwo, ale dzisiaj budujemy nową rzeczywistość na Górnym Śląsku, w Zagłębiu i w innych regionach także. Warto uwierzyć w tę nową rzeczywistość – przekonywał z kolei Jerzy Buzek.
5 grudnia Frans Timmermans spotkał się z Marszałkiem Województwa Śląskiego Jakubem Chełstowskim oraz przedstawicielami pozostałych regionów górniczych w Polsce.
Każdy musi odnieść sukces
– Dzisiaj rano o godzinie 10.00 Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie pięć Planów Sprawiedliwej Transformacji dla Polski. To oznacza, że 3,85 mld euro jest w tej chwili dostępnych dla wszystkich pięciu regionów na transformację w kierunku przemysłu wysokiej techniki i specjalizacji – powiedział Frans Timmermans podczas wizyty w województwie śląskim i podkreślił: – Musimy patrzeć zarówno na potrzeby dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw. Teraz możemy udowodnić, że w transformacji z epoki węgla nikt nie zostanie pozostawiony samemu i każdy musi odnieść sukces!
Marszałek Jakub Chełstowski podziękował Fransowi Timmermansowi za współpracę przy tworzeniu planu sprawiedliwej transformacji, a także Jerzemu Buzkowi, którego określił jako „dobrego ducha całego planu”.
– Mamy największe fundusze w historii województwa śląskiego. Razem z polityką spójności to jest ponad 5 mld euro. To są wielkie pieniądze potrzebne do tego, żeby transformacja mogła się rozpocząć. To jest bardzo ważny dzień dla Polski, bardzo ważny dzień dla Śląska. Dziękuję wszystkim, że tego dnia doczekaliśmy – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.
Marszałek Chełstowski dodał, że choć jesteśmy największym regionem węglowym Europy, to „jesteśmy przygotowani do tej zmiany”. Wyraził również nadzieję, na kolejne transze pieniędzy unijnych na transformację.
W czym Polacy inspirują urzędników z Brukseli?
Dziennikarze pytali Fransa Timmermansa m.in. o to, czy możliwe jest rewizja harmonogramu zamykania kopalń, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie. Frans Timmermans nie udzielił jasnej odpowiedzi na to pytanie. Powiedział, że obecnie UE będzie spalać więcej węgla niż przewidywano, ale jest to chwilowe. – Zakładamy, że jest to chwilowa sytuacja, po której przyspieszymy transformację w kierunku OZE, które są tańsze i czystsze od węgla. Do 2030 roku nasz target to cel 45% energii z OZE. Zwiększamy również cele jeśli chodzi o oszczędzanie energii – powiedział F. Timmermans.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej dodał, że inspirująca w tym wszystkim jest postawa polskiego społeczeństwa, które na masową skalę montuje instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. – Nie ma innego kraju w Europie, w którym to się dzieje tak szybko – podkreślił.
Podczas konferencji prasowej pytano również o Krajowy Plan Odbudowy. F. Timmermans stwierdzi, że Komisja Europejska jest otwarta na dialog i chce pomagać ludziom niezależnie od poglądów politycznych, jednak minimalne wymagania jeśli chodzi o rządy prawa muszą zostać spełnione.
(ż)