Z Auschwitz–Birkenau do Wodzisławia Śl. Już niedługo kolejna edycja Marszu Pamięci
Od 19 do 22 stycznia po raz 12 odbędzie się Marsz Pamięci, którego trasa prowadzi z Oświęcimia, a szlak znaczą miejsca pamięci związane z ofiarami tragicznej ewakuacji KL Auschwitz – Birkenau ze stycznia 1945 r. – Zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do marszu – mówią organizatorzy wydarzenia.
POWIAT Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest nieżyjący już Jan Stolarz (obecnie marsz nosi jego imię). Tradycyjnie uczestnicy rajdu wyruszą na trasę w czwartek po 17 stycznia (tego dnia w 1945 r. pierwsza grupa więźniów oświęcimskich została skierowana na trasę ewakuacyjną), a więc 19 stycznia spod bramy Obozu KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Przez Brzeszcze, Jaszowice i Ćwiklice dojdą na pierwszy nocleg do Miedźnej.
20 stycznia uczestnicy Marszu Pamięci pójdą do Pszczyny. Tam planowane są krótkie uroczystości pod tablicą upamiętniającą miejsce przegrupowania więźniów prowadzonych trasą ewakuacyjną, a także przy zbiorowej mogile na pszczyńskim cmentarzu. Jedna z tablic upamiętnia Ireneusza Rowińskiego, który uchodzi za najmłodszą ofiarę Marszu Śmierci na wspomnianej trasie, bo chłopiec w momencie śmierci miał tylko 9 dni. Dalej przez Porębę i Brzeźce dojdą do Studzionki.
W sobotę, 21 stycznia, w miejscowym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, o 8.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji wszystkich Ofiar Marszu Śmierci. Potem grupa piechurów uda się w kierunku Pawłowic oraz Bzia. Trzeci dzień rajdu zakończony zostanie przy kościele pw. św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie – przy mogile Ofiar Marszu Śmierci – grupa spotka się z młodzieżą z jastrzębskiego Zespołu Szkół nr 2 im Wojciecha Korfantego.
W niedzielę, 22 stycznia, uczestnicy Marszu Pamięci udadzą się w kierunku Mszany. Tutaj na miejscowym cmentarzu – około 10.00 – odbędą się tradycyjne uroczystości z udziałem władz gminy oraz uczniów miejscowej szkoły. Młodzież będzie później towarzyszyć uczestnikom Marszu Pamięci aż do granicy z Wodzisławiem Śl. Następnie piechurzy przez Wilchwy udadzą się pod budynek wodzisławskiego dworca kolejowego. Zakończenie XII Marszu Pamięci odbędzie się w Pałacu Dietrichsteinów, gdzie odbędzie się spotkanie z udziałem przedstawicieli samorządu, historyków, a także pasjonatów historii z naszej okolicy. Będzie to jednocześnie jedna z form oddania hołdu Ofiarom Marszu Śmierci ze stycznia 1945 roku w naszym regionie.
– Zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do marszu. Jan Stolarz zawsze powtarzał, że nawet jeśli ktoś przyłączy się choćby na krótkim odcinku albo wspólnie z grupą pomodli się i wspomni wszystkich, którzy zginęli w tragicznych dniach stycznia 1945 roku, to jest również uczestnikiem Marszu Pamięci. Wszystko po to, aby pamięć o tamtych wydarzeniach, a także o ludziach, którzy stracili życie w czasie tragicznej ewakuacji więźniów KL Auschwitz – Birkenau, trwała dalej – mówi Robert Furtak, mieszkaniec Połomi, wierny uczestnik, a obecnie współorganizator Marszu.
(juk)