Co przygotowano na Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej?
RYDUŁTOWY Na piątek 27 stycznia zaplanowano szereg wydarzeń, upamiętniających dramatyczne dla wielu Ślązaków wydarzenia ujęte jako Tragedia Górnośląska. Będą projekcje filmów, spektakl, prelekcja oraz rekonstrukcja historyczna, jeśli pogoda pozwoli.
Tragedia Górnośląska obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania.
Był to traumatyczny okres dla wielu Ślązaków, który pozostawił niezagojone rany, dlatego tak istotnym jest pamięć o tych ciężkich wydarzeniach, bo jak powiedział jeden z rydułtowian „Młodzi nie wiedzą, starzy nie pamiętają”. Właśnie, by przypomnieć RCK „Feniks”, 27 stycznia zaprasza na dzień pamięci o Tragedii Górnośląskiej, który powstał we współpracy Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. – Program wydarzenia zaspokoi zarówno tych którzy poszukują wiedzy historycznej, jak i doznań artystycznych -zapowiada Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, dyrektor RCK.
(d)
PROGRAM:
- godz. 15.00 – projekcja filmu „Jo był ukradziony — Tragedia Górnośląska” (2019), sala kinowa, wstęp wolny
- godz. 16.00 – prelekcja „Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku – na straży zapomnianej górnośląskiej historii”, Judyta Olszowska, sala kameralna II, wstęp wolny
- godz. 17.00 – spektakl „Jo był ukradziony”, Teatr SAFO, sala teatralna, bilety: 15 zł
- godz. 18.00 – prelekcja dra Mateusza Sobeczko „Jo był ukradziony”. Tragedia Górnośląska 1945. Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, sala kameralna I, wstęp wolny
- godz. 19.00 – rekonstrukcja wywózki do ZSRR, parking przed RCK (wydarzenie zależne od warunków atmosferycznych)