Dyskutowali o kulturze w Wodzisławiu. Jak wypadło pierwsze spotkanie z prezydentem?
WODZISŁAW ŚL. Szeroko rozumiana kultura, wydarzenia w mieście i możliwości ich finansowania – to wszystko było tematem panelu dyskusyjnego w Pałacu Dietrichsteinów, na który prezydent zaprosił mieszkańców, artystów, działaczy kultury i pracowników jednostek. Było to pierwsze spotkanie z cyklu, który zaplanowano na najbliższe kilka miesięcy.
W spotkaniu udział wzięli głownie przedstawiciele jednostek miejskich, m.in. WCK, biblioteki, OPP i Pałacu Dietrichsteinów, również Wydziału Dialogu, Promocji i Kultury UM, ale także przedstawiciele stowarzyszeń i osoby od lat organizujące wydarzenia kulturalne w mieście.
Jaki był cel spotkania? To przede wszystkim spojrzenie na to, jak dane zagadnienie widzą mieszkańcy, co można by poprawić lub zmienić, a także jakie nowe pomysły zrealizować. Uczestnicy debaty byli zgodni, co do tego, że trzeba postawić w mieście na większą edukację kulturalną (nie tylko dzieci i młodzieży, ale także dorosłych), aby jeszcze bardziej zachęcać do udziału w różnorodnych wydarzeniach, których przecież w Wodzisławiu Śląskim nie brakuje. Zdaniem rozmówców ważna jest też reklama i promocja wydarzeń, ale nie tylko na terenie miasta, a w całym powiecie lub szerzej.
Pojawiła się także polemika, dotycząca potrzeb. Z jednej strony można było usłyszeć głosy, że potrzebna jest decentralizacja kultury i sukcesywne wdrażanie wydarzeń tzw. kultury wysokiej w dzielnicach. Z drugiej strony zaznaczano opinie, że trudno organizować wydarzenia kulturalne poza jednostkami kultury, które znajdują się przecież w centrum miasta. Nie wszystkie dzielnice są tak aktywne w zakresie tworzenia kultury, jak np. Kokoszyce.
Było też o finansowaniu kultury. Miejski budżet nie jest z gumy, a co chwilę dochodzą kolejne cięcia w ramach oszczędności, dlatego ważne jest, aby na wydarzenia kulturalne pozyskiwać pieniądze zewnętrzne. Działacze kultury podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie dofinansowania wydarzeń m.in. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podkreślono również, że organizacje mogą na swoje pomysły pozyskiwać granty m.in. z powiatu czy województwa.
– Po naszym spotkaniu będę chciał stworzyć podsumowanie, by pokazać w jakim kierunku nasze przemyślenia i rekomendacje są przygotowane – podkreślił prezydent Mieczysław Kieca, zapowiadając stworzenie po pierwszym i każdym kolejnym spotkaniu z mieszkańcami listy wniosków i rekomendacji, które będą mogły być przedstawione m.in. parlamentarzystom czy innym partnerom.
Kolejny panel dyskusyjny będzie dotyczyć rodziny i zagadnień, z którymi na co dzień w mieście spotykają się rodzice z dziećmi. Spotkanie odbędzie się 30 marca o godz. 17.00 w Pałacu Dietrichsteinów.
(ska)