Rusza kwalifikacja wojskowa w powiecie wodzisławskim
POWIAT Już za kilka dni na terenie powiatu wodzisławskiego rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. W tym roku podlega jej około 700 osób.
17 kwietnia w powiecie wodzisławskim ruszyła kwalifikacja wojskowa. – Jej celem jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej – wyjaśnia Kinga Jamioła ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. Dodaje, że tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa do 24 maja.
Stawi się około 700 osób
Kinga Jamioła przekazuje, że w tym roku kwalifikacji wojskowej podlega około 700 mieszkańców powiatu wodzisławskiego. To głównie mężczyźni urodzeni w 2004 r. Wezwane mogą być również osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej (jednak wyłącznie do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60. rok życia), jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają także kobiety urodzone w latach 1999 – 2004, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach.
Na czym polega kwalifikacja wojskowa?
Wyjaśnijmy, że w trakcie kwalifikacji wojskowej określana jest fizyczna i psychiczna zdolność do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet podlegających obowiązkowi oraz osób zgłaszających się jako ochotnicy. Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej dokonują powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie, natomiast ewidencja i wydawanie wojskowych dokumentów osobistych należy do wojskowego komendanta uzupełnień lub jego przedstawiciela.
– Od tego roku skład lekarskiej komisji wojskowej ma zostać rozszerzony m.in. o psychologa. Po raz pierwszy też zamiast książeczek wojskowych osobom stawiającym się do kwalifikacji wojskowej będzie wydawane zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, o uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej – mówi Kinga Jamioła. Dodaje, że Zakład Antropologii Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczeń PAN we Wrocławiu prowadził będzie badania populacyjne, w związku z czym co dziesiąta osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej otrzyma ankietę do wypełnienia.
Co zabrać?
Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, wszelką dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), a także dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe. Stawiający się do kwalifikacji po raz kolejny zabierają ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie zdrowia (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy) oraz książeczkę wojskową. Kwalifikacja wojskowa dla obszaru powiatu wodzisławskiego będzie wykonywana od poniedziałku do piątku między 90.0 a 17.00 (z wyłączeniem 2 maja) przy ul. św. Wawrzyńca 1 w Wodzisławiu Śl.
(juk)