Senator Ewa Gawęda zorganizowała debatę o bezpieczeństwie
POWIAT WODZISŁAWSKI „Współczesny wymiar bezpieczeństwa lokalnych społeczności na przykładzie powiatu wodzisławskiego” to temat debaty, która odbyła się Bluszczowie na terenie Zajazdu Hacjenda.
Celem debaty było określenie wyzwań dla bezpieczeństwa lokalnych społeczności na przykładzie mieszkańców powiatu wodzisławskiego. W debacie udział wzięli przedstawiciele policji, straży granicznej, straży pożarnej oraz niezależny ekspert ds. bezpieczeństwa, a także samorządowcy i przedstawiciele stowarzyszeń oraz ochotniczych straży pożarnych. Poprowadził ją profesor Robert Socha (Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej).
Główne tematy dotyczyły zagrożeń, które determinują organizację lokalnego systemu bezpieczeństwa oraz prowadzenia działań przez podmioty odpowiedzialne za lokalne bezpieczeństwo w dobie współczesnych zagrożeń, a także wpływ na bezpieczeństwo lokalnych społeczności wojny na Ukrainie. Zwrócono również uwagę na potrzeby w zakresie przygotowania do działania podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa.
– Spotkanie było po to, aby podyskutować na temat bezpieczeństwa mieszkańców na przykładzie powiatu wodzisławskiego, by wspólnie zastanowić się nad tym, jakie jeszcze można uruchomić mechanizmy i jakich użyć narzędzi, by to bezpieczeństwo polepszyć. Zaprosiłam do udziału w debacie przedstawicieli służb, które są powołane do tego, by to bezpieczeństwo obywatelom zapewniać, ale też wójtów, burmistrzów, prezydentów, dyrektorów szkół, radnych oraz osoby, które stoją na czele różnych organizacji społecznych, gdyż chciałam żebyśmy na ten niesamowicie ważny temat wspólnie spojrzeli, ale z różnych perspektyw. Rozmawialiśmy również jak wojna na Ukrainie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu i regionu – mówi Nowinom organizator debaty senator Ewa Gawęda.
Pierwszy głos zabrał wicestarosta Tadeusz Skatuła, później sprawy bezpieczeństwa w powiecie wodzisławskim omówił komendant Marek Misiura z Państwowej Straży Pożarnej, który zwrócił uwagę czym zajmuje się obecnie straż. Komendant policji Wiesław Dryja przedstawił sprawy związane z działalnością tej jednostki. Mówił między innymi o cyberprzestępczości oraz ruchu drogowym. Przedstawiciel straży granicznej Przemysław Starczewski przedstawił kwestie związane z działalnością tej formacji oraz między innymi sprawy związane z nielegalnymi osobami, które przedostają się na terytorium Polski, w sposób zagrażający ich życiu. Poruszono również kwestie zaginięć i poszukiwań osób. Te problemy przedstawiła Renata Irytowska z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Knurowa.
Przedstawiciele OSP Syrynia omówili akcję instalowania w miejscach publicznych defibrylatorów AED, ratujących życie w przypadku zatrzymania akcji serca. Na koniec w dyskusji głos zabrali samorządowcy.
Fryderyk Kamczyk