Młodzież sprawdzała, jak to jest mieć wypadek
Był instruktaż pierwszej pomocy przedmedycznej, symulator wypadku drogowego, pokaz sprzętu ratowniczego i dronów policyjnych, a także... wiele więcej. W Radlinie odbył się Piknik Bezpieczeństwa.
RADLIN W zeszłym roku w związku z rosnącą liczbą wypadków drogowych z udziałem młodzieży, u wodzisławskich policjantów powstał pomysł zorganizowania Pikniku Bezpieczeństwa, który miałby na celu w jak najbardziej przystępnej formie uświadomienie, zwłaszcza młodzieży szkół średnich, czym skutkuje niezachowanie ostrożności i nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Wydarzenie odbyło się ponownie w tym roku 19 maja w Radlinie.
Pomysł imprezy wyszedł z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl. W akcję włączyło się także wodzisławskie Starostwo, Komenda Powiatowa PSP w Wodzisławiu Śl., Urząd Miasta Radlin, Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie, parafia Wniebowzięcia NMP w Radlinie – Biertułtowach, a także OSP Biertułtowy. W pikniku wzięły udział tłumy młodzieży szkół podstawowych z całego powiatu wodzisławskiego, m.in. z Marklowic oraz przedszkolaki z Radlina.
– Jest to wydarzenie profilaktyczne w ramach kampanii „Na drodze patrz i słuchaj”. Ponieważ w ubiegłym roku cieszyło się dużym zainteresowaniem, zostało wpisane w kalendarz imprez w Radlinie. Chcemy, aby młodzi ludzie mieli świadomość zagrożeń, jakie mogą ich spotkać na drodze, zwłaszcza że niedługo zaczynają się wakacje – mówiła asp. sztab. Małgorzata Koniarska, oficer prasowa komendy policji w Wodzisławiu Śl. Burmistrz Radlina Barbara Magiera podkreśliła z kolei, że bezpieczeństwo pieszych jest bardzo ważne, dlatego ważna jest edukacja szczególnie młodzieży w tym temacie. – W ostatnim czasie zwiększa się liczba wypadków z udziałem pieszych, dlatego mam nadzieje, że takie wydarzenia pomogą w zrozumieniu i wyrobieniu poprawnych nawyków związanych z przepisami ruchu drogowego – mówił starosta Leszek Bizoń.
Na terenie placu Radlińskich Olimpijczyków i miasteczka ruchu drogowego odbyły się zajęcia z symulatorem zderzeń i symulatorem wypadku drogowego oraz instruktaż pierwszej pomocy przedmedycznej, a także spotkanie profilaktyczne z policjantem. Podczas imprezy można było odwiedzić stoiska z gadżetami odblaskowymi, a w miasteczku rowerowym zorganizowany był instruktaż poprawnego zakładania kasków rowerowych oraz bezpiecznego poruszania się na hulajnogach elektrycznych. By przekonać się, jak alkohol i narkotyki mogą wpływać na sposób postrzegania rzeczywistości, chętni mogli skorzystać także z symulacji przy użyciu alko- lub narkogogli.
(juk)