Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (1178) Data wydania: 20.06.23
Czytaj e-gazetę

Senator Ewa Gawęda zorganizowała debatę dotyczącą bezpieczeństwa seniorów

Współczesne aspekty bezpieczeństwa seniora to temat debaty, którą zorganizowała senator Ewa Gawęda w Rydułtowskim Centrum Kultury. Specjaliści odpowiedzieli na pytanie „Jak nie dać się oszukać”.

RYDUŁTOWY Celem debaty było określenie charakteru współczesnych zagrożeń dla bezpieczeństwa seniorów oraz wskazanie zasad postępowania kształtujących właściwe, bezpieczne postawy wśród seniorów. Główne pytania poruszone w Rydułtowach to: Jakie zagrożenia determinują poczucie bezpieczeństwa seniorów? Jak należy postępować, aby zminimalizować ryzyko stania się ofiarą? Jakie występują potrzeby w zakresie przygotowania do działania podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa seniorom?

Uczestnikami debaty byli: prof. Robert Socha (moderator: Akademia WSB), dr Jarosław Gorzawski (WSA w Bielsku-Białej), insp. dr Grzegorz Matuszek (Komendant Miejski Policji w Chorzowie/ Akademia WSB), insp. Paweł Dratwiński (Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich) oraz ks. Witold Prusek – proboszcz z Rydułtów.

Organizatorem debaty była senator Ewa Gawęda, która wcześniej zorganizowała debatę na temat bezpieczeństwa w powiecie wodzisławskim w Bluszczowie. – Pomysł zrodził się na ostatnim spotkaniu, gdzie rozpoczęłam dyskusję na temat zagrożeń w różnych obszarach dotyczących bezpieczeństwa obywateli na przykładzie powiatu wodzisławskiego. Zaprosiłam różne służby do udziału. Jeżeli chodzi o seniorów, to okazało się, że jest bardzo duży wzrost zagrożeń. Seniorzy padają ofiarą przestępców, którzy stosują metody „na wnuczka”, „na policjanta”,”na urzędnika”. Mimo, że jest bardzo dużo akcji informacyjnych to jednak ciągle ta przestępczość wzrasta – mówi Nowinom senator Ewa Gawęda.

Metody oszustw stosowane przez przestępców

W pierwszej części poruszone zostały między innymi kwestie bezpieczeństwa w sieci, wyłudzeń danych osobowych oraz tzw. metody na wnuczka. W roku ubiegłym wyłudzono w ten sposób przeszło 60 milionów złotych. Największą jednorazowo wyłudzoną kwotą było 250 tysięcy. Poruszono kwestie manipulacji i przedstawiania informacji w taki sposób aby oszukać seniorów.

Tematem podczas debaty było również bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz kwestie zmian w prawie o ruchu drogowym dotyczącym, między innymi zmian dokumencie prawa jazdy, które niedługo nastąpią.

Uczestnicy podawali również konkretne przykłady przestępstw osób podających się jako policjanci czy inni funkcjonariusze. Wskazywano na konieczność weryfikacji osób, które pojawiają się u seniorów i przedstawiają jako policjanci, gazownicy, urzędnicy. Jak wskazywano istnieje w środowisku seniorów naturalne zaufanie do takich osób i wtedy dochodzi do próby podpisania umów czy też wyłudzenia pieniędzy.

Obecny na sali proboszcz Witold Prusek wskazywał na zagrożenia, które występują w kościele. Jako przykład podał pozostawianie torebek w ławce przez kobiety idące do komunii. Wskazywał również żeby po otrzymaniu telefonu od rzekomego wnuczka, który miał wypadek lub fałszywego policjanta uspokoić się wykorzystując modlitwę. Może to pomóc w takiej sytuacji.

Nie wszyscy wiedzą o zagrożeniu i sposobach przestępców

– Debata w Rydułtowach, podobnie jak każda debata, która ma na celu kształtowanie bezpiecznych postaw i zwiększać bezpieczeństwo mieszkańców lokalnej społeczności jest jak najbardziej ważna. Zwłaszcza, że ta debata dotyczy bezpieczeństwa seniorów czyli osób, które dzisiaj stają się bardzo często ofiarami różnego rodzaju przestępstw z uwagi przede wszystkim na swoją ufność wobec innych, a jednocześnie na brak wiedzy na temat zagrożeń, z którymi się mogą spotkać i brak wiedzy na temat symptomów, na które trzeba zwracać uwagę żeby nie stać się tymi ofiarami przestępstwa. Dziękuję organizatorom na czele z panią senator Ewą Gawędą – mówi Nowinom prof. Robert Socha.

(FK)