Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (1179) Data wydania: 27.06.23
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śl.

Kiedy można skorzystać z przeliczenia emerytury lub renty?

Emeryturę lub rentę możemy przeliczyć w kilku przypadkach, m.in.: jeśli przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia wnioskodawca nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które ZUS mógł uwzględnić przy obliczaniu świadczenia; jeśli osoba może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki, jakie uzyskiwała po przyznaniu świadczenia; jeśli po przyznaniu świadczenia świadczeniobiorca pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne. Możliwości przeliczenia różnią się w zależności od tego, według jakich zasad zostało przyznane świadczenie. Co istotne, przeliczenie świadczenia następuje na wniosek klienta. Emeryturę lub rentę ZUS przeliczy od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Jeśli okazałoby się, że po przeliczeniu przysługuje niższe świadczenie, to ZUS nadal będzie wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości.


Nie pracuję, utrzymuję się z nieruchomości i na razie to mi wystarcza. Wiadomo, jak to w życiu bywa, lepiej dmuchać na zimne i mieć zabezpieczenie też w państwowym systemie. Oczywiście, opłacam też prywatny fundusz emerytalne, ale czy jako osoba niepracująca mógł opłacać też składki do ZUS, by mieć też państwową emeryturę?

Jeśli nie podlegamy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, możemy przystąpić do nich dobrowolnie. Można to zrobić, jeśli dana osoba jest w jednej z następujących sytuacji:

  • mieszkasz w Polsce,
  • nie mieszkasz w Polsce, ale byłeś wcześniej objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w Polsce,
  • nie mieszkasz w Polsce, ale mają do Ciebie zastosowanie europejskie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Dobrowolnymi ubezpieczeniami taka osoba zostanie objęta od dnia, który wskaże w zgłoszeniu o objęcie nimi. Dzień ten nie może być jednak wcześniejszy od dnia, w którym złoży do ZUS zgłoszenie. W okresie od dnia objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami do dnia ich ustania musi rozliczać i opłacać składki na te ubezpieczenia za każdy miesiąc. Ubezpieczenia dobrowolne dla danej osoby ustają od:

  • dnia, który wskaże we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym złoży zgłoszenie wyrejestrowania,
  • dnia, w którym powstanie tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń, np. kiedy zawrze umowę o pracę.

Ważne! Jeżeli osoba będzie ubezpieczona dobrowolnie dłużej niż przez 10 lat, przestanie obowiązywać gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia. Otrzyma wtedy świadczenie w wysokości, która wynika ze stanu środków na jej koncie w ZUS.