Od czego zależą ceny ciepła? Głównie od surowców i CO2
Choć wiele, szczególnie w ubiegłym roku, mówiło się o wzroście cen ciepła, także w tym roku mieszkańcy muszą liczyć się z kosztami. Niestety, ceny głównie dyktowane są kosztami paliwa, ale jak podkreślają eksperci z branży, zdecydowanie groźniejsza dla klienta byłaby upadłość przedsiębiorstwa energetyki cieplnej, bo ciepła nie miałby kto dostarczyć.
Przy ubiegłorocznych podwyżkach cen ciepła przez wszystkie przypadki odmieniano słowo „węgiel”, bo to on jest kluczowy do wytworzenia ciepła a tym samym ostatecznej wysokości taryfy dla konsumenta. – Nie mamy wpływu na zmianę cen surowców, możemy je jedynie akceptować w taryfach. Pamiętać należy, że niezatwierdzenie taryfy może grozić, niestety, upadłością przedsiębiorstwa, a to już sytuacja dużo bardziej groźna dla klienta, bo wówczas nie byłoby podmiotu, który dostarcza mu ciepło – mówił Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, cytowany przez Rzeczpospolitą. Nie bez znaczenia dla przedsiębiorstw energetyki cieplnej jest także wzrost kosztów emisji CO2. W lutym tego roku cena emisji tony dwutlenku węgla wyniosła 100,7 euro. Choć prognozy zakładają utrzymanie się stawek do końca roku, tak wysoki poziom ma ogromny wpływ na końcową cenę ciepła systemowego dla odbiorców, aby zakłady utrzymały rentowność.
Ciepłownictwo systemowe jest narażone na ryzyko znacznych wahań cen paliw, co w istotny sposób może wpłynąć na cenę ciepła dla odbiorców. Jedyną szansą na tańsze ciepło jest głęboka transformacja sektora ciepłowniczego. Tak wynika z najnowszego raportu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Z ciepła systemowego korzysta około 15 mln Polaków. Już 52,2 proc. gospodarstw domowych jest podłączonych do sieci ciepłowniczych. Koncesjonowaną działalność w zakresie produkcji i dystrybucji ciepła systemowego prowadzą 393 przedsiębiorstwa. Długość sieci ciepłowniczych to 22,1 tys. km. Łączna moc zainstalowana wynosi 54,1 tys. MW. – Priorytetem dla sektora ciepłowniczego jest poprawa jego kondycji ekonomicznej, bo – jak jednak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki – rentowność branży ciepłowniczej w 2021 roku wynosiła minus 5,78 proc., a wiele ciepłowni utraciło płynność finansową. Fatalna rentowność sektora to, zdaniem IGCP, efekt wieloletnich regulacji cen przez państwo – wyjaśniają w Izbie Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. – W takiej sytuacji przedsiębiorstwa nie mogą pozyskać finansowania na niezbędne inwestycje. Nawet otrzymanie dotacji wymaga przecież wkładu własnego, a pozyskanie kredytu w bankach jest dla wielu przedsiębiorstw niemożliwe – tłumaczy Janusz Szymczak, prezes IGCP.
Jak podkreśla Szymczak, przedsiębiorstwa ciepłownicze chcą się zmieniać, ale proces wdrażania zmian wymaga zarówno pieniędzy i czasu, jak też zrozumienia ze strony decydentów.
(ska)
10 sposobów na oszczędzanie na cieple:
- Nie zasłaniaj kaloryferów – odsłonięty zapewnia prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu.
- Nie susz ubrań na kaloryferze – przykryty nie jest w stanie skutecznie ogrzać pomieszczenia, bo natychmiast jest chłodzony przez pranie, a nadmiar wilgoci w mieszkaniu prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.
- Korzystaj ze sprawnych grzejników – regularnie je odpowietrzaj i czyść z zewnątrz i między żeberkami.
- Zamontuj ekrany zagrzejnikowe – przymocuj materiał izolacyjny odbijający ciepło na ścianie za kaloryferem i na parapecie ponad grzejnikiem.
- Reguluj temperaturę w pomieszczeniach – dostosuj temperaturę do swoich potrzeb, spróbuj obniżyć ją o 1 lub 2 stopnie.
- Korzystaj z zaworów i głowic termostatycznych – zmniejsz temperaturę przed snem, wyłącz ogrzewanie, kiedy wychodzisz z domu czy wyjeżdżasz na dłużej.
- Uszczelnij okna i drzwi, wyreguluj je – unikniesz napływu zimnego powietrza przez wyeksploatowane uszczelki.
- Wietrz mieszkanie szybko i intensywnie, przy zakręconym zaworze grzejnika – dzięki temu po zamknięciu temperatura szybko wróci do normy.
- Korzystaj z naturalnego źródła ciepła – odsłaniaj okna w dzień, zasłaniaj na noc.
- Kontroluj ogrzewanie części wspólnych – zamykaj okna i drzwi w pomieszczeniach wspólnych na korytarzach, w suszarniach i piwnicach.