Dodatek specjalny: Łóżka dla rodziców małych pacjentów trafiły do szpitali
Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju trafiło pięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda. Będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoim dziecku przez cały czas jego hospitalizacji. W sumie Fundacja przekazała już 1056 łóżek do 57 szpitali w całej Polsce.
Spanie na wygniecionych materacach, twardych krzesłach i niewygodnych fotelach to wciąż codzienność rodziców czuwających przy dzieciach na wielu oddziałach pediatrycznych w Polsce. Te realia sprawiają, że mnóstwo rodzin czuje się w szpitalach niechcianymi gośćmi. Wyrazem namacalnego wsparcia dla rodzin hospitalizowanych dzieci są łóżka, które Fundacja Ronalda McDonalda od 2015 r. przekazuje szpitalom w całej Polsce. Łącznie do użytku rodzin przekazano już 1056 łóżek 57 szpitalom w całym kraju.
To nie tylko odpowiedź na najbardziej przyziemną potrzebę, jak własny kąt do spania w czasie pobytu w szpitalu z dzieckiem. Łóżka od Fundacji Ronalda McDonalda są przede wszystkim wielofunkcyjne i kompaktowe. Dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia służą jako fotel idealny do przytulania, wspólnego oglądania bajek i czytania książeczek. Wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w ciasnych nieraz salach szpitalnych, które muszą służyć za salon, sypialnię i jadalnię w jednym. Dzięki temu rodzic może być blisko pochłoniętego leczeniem dziecka i zadbać o swoją własną regenerację w godnych warunkach.
– Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Wspólnie z donatorami wspierającymi naszą misję „Aby rodzina mogła być razem” nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka – pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Fundacja Ronalda McDonalda zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych – zaznacza Katarzyna Rodziewicz, prezes zarządu i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
Liczba przekazywanych „Łóżek dla rodziców” zależy od donatorów, Przyjaciół Fundacji, rodziców i zaangażowanych społeczników. Wśród nich są licencjobiorcy McDonald’s, którzy w ramach programu „Złoty Sąsiad” wspierają lokalne społeczności w całej Polsce. Pięć łóżek dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju sfinansował i przekazał Andrzej Maziarz, franczyzobiorca McDonald’s Polska, prywatnie Przyjaciel Fundacji.
– Hospitalizacja dziecka to dla rodziny ogromne wyzwanie. Bliskość rodzica pomaga dziecku poczuć się kochanym i chronionym, a także zmniejsza stres i niepokój. Łóżko dla rodzica zapewnia miejsce do odpoczynku i regeneracji, co jest niezbędne do zapewnienia dziecku odpowiedniej opieki – podkreśla Andrzej Maziarz, franczyzobiorca McDonald’s Polska.
– Bardzo dziękujemy za ufundowanie na potrzeby naszego oddziału łóżek, które będą służyć rodzicom naszych małych pacjentów. Pobyt dziecka w szpitalu to duże przeżycie dla dziecka jak również i rodzica, a jak wiemy, proces leczenia przebiega dużo lepiej, gdy obok nas jest ktoś bliski. Liczymy na dalszą owocną współpracę – mówi lek. Agata Szeląg-Szymocha, lekarz zarządzający oddziałem pediatrii w WSS2 w Jastrzębiu-Zdroju, specjalista pediatrii, specjalista z dziedziny onkologii i hematologii dziecięcej.
Warto dodać, że do Szpitala Rejonowego im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu trafiło również sześć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda, zaś do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku przekazano 4 takie łóżka. Darowiznę sfinansował Bogusław Maziarz, franczyzobiorca McDonald’s Polska.
Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.
(ska)