Ks. prof. dr hab. Henryk Olszar z tytułem Honorowego Obywatela Gminy Gorzyce
GORZYCE 23 października w DPS w Gorzycach odbyła się uroczysta Gala 50-lecia Gminy Gorzyce, połączona z wręczeniem tytułu Honorowego Obywatela Gminy Gorzyce ks. prof. dr. hab. Henrykowi Olszarowi.
Na uroczystości pojawili się między innymi parlamentarzyści (i osoby ich reprezentujące), władze powiatu wodzisławskiego, włodarze miast i gmin, radni sejmiku, powiatu i gmin (obecnej i minionej kadencji), wójtowie minionej kadencji i przewodniczący rady gminy Gorzyce oraz byli członkowie zarządu gminy, honorowi obywatele gminy Gorzyce, a także kapłani i wielu innych, znamienitych gości.
– Każdy jubileusz, tym bardziej jubileusz 50-lecia gminy stanowi doskonałą okazję do kilku rzeczy. Przede wszystkim, do refleksji i wspomnień, podsumowań, spotkań i powiedzenia bardzo głośnego ‚dziękuję’, ale też spojrzenia w przyszłość i rozmów o wyzwaniach, które nas czekają – powiedział wójt gminy Gorzyce, Daniel Jakubczyk. – W 2023 roku gmina Gorzyce obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. Świętowaliśmy z radością 17 września w czasie gminnych dożynek, najważniejszej imprezy w kalendarzu naszych wydarzeń. W dniu dzisiejszym spotykamy się ponownie, by troszeczkę powspominać i podziękować wszystkim osobom, które tworzyły historię naszej wspólnoty. Dziękuję z tego miejsca, wszystkim pokoleniom mieszkańców, tworzących historię dzisiejszej gminy Gorzyce – zapewnił wójt.
Z okazji tego pięknego jubileuszu, rada gminy Gorzyce postanowiła o przyjęciu do rodziny honorowych obywateli gminy Gorzyce (liczącej 5 osób) kolejnej, wybitnej postaci. Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Gorzyce został przyznany ks. prof. dr. hab. Henrykowi Olszarowi.
– Wychowałem się w gminie Gorzyce, wśród jej mieszkańców, w pobliżu krzywego mostu nad koleją. Były to lata 50., 60. i 70. XX wieku – rozpoczął swoje przemówienie ks. prof. dr hab. Henryk Olszar. – Pragnę dalej, poprzez swoją działalność popularyzować wiedzę o historii gminy Gorzyce, o jej dziejach, dziejach mieszkańców, instytucji oraz promować jej zasługi w kościele, mediach i na uniwersytecie. Zapamiętałem z historii takie stwierdzenie: „Nic na świecie nie zastąpi wytrwałości. Nie zastąpi jej talent. Nie ma nic powszechniejszego niż ludzie utalentowani, którzy nie odnoszą sukcesów. Nie uczyni niczego sam geniusz. Nie uczyni też niczego samo wykształcenie. Świat jest pełen ludzi wykształconych, o których zapomniano. Tylko wytrwałość i determinacja są wszechmocne” – dodał wyróżniony.
AgaKa