Siostry zakonne związane z Gorzycami. Książka księdza Henryka Olszara
GORZYCE W Gminnym Centrum Kultury odbyło się spotkanie autorskie z księdzem profesorem Henrykiem Olszarem, które było związane z jego nową publikacją.
„Z tej ziemi i na tej ziemi. Siostry Zakonne związane pochodzeniem lub zamieszkaniem z parafią świętego Anioła Stróża w Gorzycach w archidiecezji katowickiej” – to tytuł publikacji księdza Olszara, w której przedstawił owoce swoich badań.
Historia sióstr, księży, parafii, diecezji...
Na spotkaniu autorskim ksiądz profesor przedstawił wybrany fragmenty życiorysu sióstr zakonnych i księży. Nie brakowało ciekawostek, związanych z charakterem księży czy miejscem pochodzenia sióstr oraz życiem zakonnym. Okres wojny, zmiany administracyjne oraz wiele innych czynników miały bez wątpienia wpływ na działalność sióstr, tym bardziej, że obecne tereny archidiecezji katowickiej były kiedyś częścią diecezji wrocławskiej.
– Do roku 1922 Górny Śląsk, na którego terenie są granice archidiecezji katowickiej, znajdował się w strukturach kościelnych diecezji wrocławskiej. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku na Górnym Śląsku wzmogło się dążenie mieszkającej tu ludności polskiej do włączenia się do odrodzonej Rzeczpospolitej. Wobec oporu władz pruskich w latach 1919, 1920 i 1921 wybuchły tu trzy powstania śląskie oraz przeprowadzono plebiscyt pod nadzorem Ligi Narodów (20 marca 1921 roku). W jego wyniku w czerwcu i lipcu 1922 roku część Górnego Śląska została włączona do Polski. 21 października 1921 roku biskup wrocławski Adolf Bertram utworzył na tym obszarze podległą sobie Delegaturę Biskupią na Śląsku, powierzając ją ks. Janowi Kapicy, proboszczowi parafii św. Marii Magdaleny w Tychach. Odpowiadając na dalsze polityczne decyzje i kościelne działania, Stolica Apostolska 7 listopada 1922 roku powołała administraturę apostolską polskiego Śląska. Trzy lata później bullą Vixdum Poloniae unitasz 28 października 1925 roku papież Pius XI utworzył diecezję katowicką i włączył ją do metropolii krakowskiej – czytamy na stronie www.archidiecezjakatowicka.pl
Skąd pomysł na takie badania?
Zapytaliśmy księdza profesora skąd pomysł i czy temat sióstr zakonnych został już ostatecznie wyjaśniony.
– Pan redaktor pyta: skąd pomysł? Przeważnie piszemy o księżach, a o siostrach rzadko. Tu się akurat zdarzyło tak, że klasztor mamy na miejscu w Gorzycach, który istnieje 120 lat. Więc sobie pomyślałem, zadałem pytanie: kto stąd wyszedł, jeśli chodzi o siostry zakonne i jakie siostry nam pomagały, przychodząc „ze świata”, z dalekich odległości aby spełniać swoje powołanie tu w Gorzycach. Zabawiłem się w detektywa, aby najpierw się dowiedzieć kto, o jednej wiedziałem, o pozostałych zaś nie wiedziałem nic. Dowiadując się z rożnych schematyzmów można było w końcu jakoś ustalić dwunastkę sióstr, które są „stąd” czyli z parafii Gorzyce i dwa zgromadzenia zakonne na tym terenie – mówi Nowinom ks. prof. Henryk Olszar, który podkreśla, że być może są osoby mające wiedzę o jeszcze innych siostrach i taką wiedzę warto byłoby wykorzystać.
Spotkanie ważne dla lokalnej społeczności
– Bardzo się cieszymy, że doszło do takiego spotkania w naszym Gminnym Centrum Kultury, promującego książkę księdza profesora Henryka Olszara, która została poświęcona siostrom zakonnym pochodzącym z parafii i tym, które pracowały w Gorzycach. Praca benedyktyńska, długo wyczekiwana przez mieszkańców, dlatego cieszę się ogromnie, że ksiądz podejmuje takie tematy, które są bezcenne i ważne – mówi Nowinom dyrektor GCK Bibianna Dawid.
Fryderyk Kamczyk
Ks. Henryk Olszar – duszpasterz z Gorzyc
Ksiądz profesor Henryk Olszar urodził się w Gorzycach i jest synem Franciszka Olszara i Alojzji z domu Ganita. W 1983 roku przyjął z rąk bp. Herberta Bednorza święcenia kapłańskie. W 1997 roku otrzymał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy napisanej pod kierunkiem ks. prof. Zygmunta Zielińskiego. Od 2001 roku jest pracownikiem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. W 2013 roku otrzymał tytuł Gorzycka Perła.