Sławomir Kulpa odwołany z funkcji dyrektora muzeum... i powołany na nowych warunkach
WODZISŁAW ŚL. Z dniem 30 listopada prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca odwołał z funkcji dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomira Kulpę. Został powołany ponownie na stanowisko od 2 grudnia, na kontrakcie menadżerskim.
– Musieliśmy z dyrektorem dojść do porozumienia co do istoty misji i zarządzania obiektem. Do tego porozumienia doszliśmy. 30 listopada odwołałem dyrektora ze stanowiska, a powołałem go dzień później i od 2 grudnia pan dyrektor przeszedł z umowy o pracę na 3– letni kontrakt menadżerski – wyjaśnia Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego, potwierdzając, że pod względem organizacji pracy w muzeum istniał konflikt pomiędzy nim, a dyrektorem placówki.
– Przyjąłem pewne argumenty, wycofałem się z procedury odwołania, która była gotowa. Co więcej, wysłałem pismo do stowarzyszeń związkowych o opinie i te nie były jednoznaczne. Uznałem, że musimy dać sobie jeszcze jedną szansę i przechodzimy na kontrakt menadżerski, zgodnie z ustawą – podkreśla prezydent.
Warto dodać, że w oparciu o kontrakty menadżerskie pracują już dyrektorzy pozostałych instytucji kultury w Wodzisławiu Śląskim – biblioteki oraz Wodzisławskiego Centrum Kultury.
Według ustaleń, Pałac Dietrichsteinów ma być nie tylko muzeum, ale instytucją kultury, która w sobie będzie skupiać rozwój kultury, pracę twórczą różnych środowisk, a także stanie się miejscem, gdzie lokalni i regionalni twórcy znajdą opiekę i miejsce do swojej pracy. W pałacu ma być dobrze zakorzeniony regionalizm, skupiający cały powiat. Zostanie także uporządkowana struktura organizacyjna, a pion historyczny i archeologiczny zostanie wzmocniony, co prezydent zapowiedział już na spotkaniu autorskim z Piotrem Hojką 30 listopada.
Do końca stycznia dyrektor muzeum jest zobowiązany do przygotowania nowego schematu organizacyjnego i wprowadzenia porządku w organizacji prac obiektu. Jak podkreśla prezydent, ostatnie miesiące (kiedy dyrektor przebywał na zwolnieniu lekarskim) pokazały, że zarządzanie obiektem jest bardzo rozproszone, ale wymaga wprowadzenia odpowiedniej hierarchii i uzupełnienia wakatów na stanowiskach kierowniczych.
Wśród celi strategicznych, ujętych w programie działania Muzeum w Wodzisławiu Śląskim znalazły się m.in. prowadzenie działalności służącej zapewnieniu obsługi historycznej i archeologicznej wspólnoty mieszkańców miasta i powiatu; realizacja wskaźników projektu i ich kwartalne raportowanie, podobnie jak też raportowanie napotkanych problemów i ścisłe przestrzeganie instrukcji użytkowania obiektu. Ponadto celem będzie tworzenie ośrodka kultury w pałacu, z założeniem organizacji co najmniej 6 koncertów lub widowisk teatralnych, 6 warsztatów tematycznych, 4 wystaw malarstwa lub rzeźby lub fotografii rocznie, z uwzględnieniem działalności twórców lokalnych. Muzeum ma także na celu przygotowanie co najmniej jednej publikacji historycznej rocznie, prowadzenie badań historycznych i archeologicznych, a także pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację działań.
Z kolei wśród działań programowych ujęto m.in. stałe podnoszenie kompetencji pracowników, wspomnianą organizację struktury placówki, utworzenie pracowni, stworzenie nowej strony internetowej.
Jak zaznacza w rozmowie z naszym dziennikarzem dyrektor Sławomir Kulpa, przyjął przedstawione założenia oraz wymagania. Cele działalności Pałacu Dietrichsteinów będą jednak wymagały odpowiednich nakładów finansowych, aby można było je zrealizować.
Szymon Kamczyk