Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (1210) Data wydania: 30.01.24
Czytaj e-gazetę

„Wspaniały dzień dla Śląska". Do Sejmu trafił projekt ustawy o uznaniu języka śląskiego

REGION Ustawa o godce trafiła do Sejmu RP. To kolejna próba uznania języka śląskiego za język regionalny. Wiele wskazuje na to, że tym razem ustawa zostanie przyjęta przez obie izby parlamenty i trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

25 stycznia posłanka Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej złożyła w Sejmie RP projekt nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Projekt zakłada uznanie języka śląskiego za język regionalny, co z kolei otworzy drogę do jego nauczania w szkołach (w praktyce będzie to możliwe najwcześniej w 2025 roku).

Uznanie języka śląskiego za język regionalny skutkować będzie również możliwością zapisu imion oraz nazwisk w aktach stanu cywilnego i dokumentach tożsamości, a także używanie języka śląskiego jako pomocniczego w urzędach (dotyczy to gmin, w których co najmniej 20 proc. mieszkańców zadeklarowało w spisie powszechny, że posługuje się językiem śląskim w kontaktach domowych).

Ważny krok dla Śląska

– Wspaniały dzień dla Śląska! Konsekwentnie, Monika Rosa złożyła ustawę o godce, o uznaniu języka śląskiego. W budżecie na 2024 rok zapisano 2 miliony złotych na przygotowanie nauki naszego języka w szkołach. Mamy większość klubów: Lewica, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Ustawa zostanie zaakceptowana przez Sejm i Senat. Wszystko w rękach osoby sprawującej urząd Prezydenta RP, Andrzej Duda – informuje na Facebooku senator Maciej Kopiec z Rybnika.

W tym miejscu dodajmy, że do odrzucenia (ewentualnego) weta prezydenta potrzeba 3/5 głosów w Sejmie (przy obecności co najmniej połowy posłów). Posłowie KO, Trzeciej Drogi oraz Lewicy nie posiadają takiej liczby posłów.

Zdaniem Macieja Kopca, uznanie języka śląskiego za język regionalny to ważny krok, ale celem nadrzędnym jest uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną. Senator Kopiec zapowiada, że projekt nowelizacji ustaw pod tym kątem zostanie złożony jeszcze w tej kadencji parlamentu.

Ślązacy w Narodowym Spisie Powszechnym 2021

Łącznie 585 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską w Narodowym Spisie Powszechnym, który przeprowadzono w 2021 r. 231,8 tys. osób wskazało ją jako swoją pierwszą narodowość, a 353,9 tys. jako drugą. W tym samym Narodowym Spisie Powszechnym 457,9 tys. osób zadeklarowało, że posługuje się językiem śląskim w kontaktach domowych, przy czym 53,3 tys. używa tylko śląskiego.

(żet)