Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (1211) Data wydania: 06.02.24
Czytaj e-gazetę

Z wizytą w sklepie charytatywnym dla zwierząt

Tradycyjnie w Wiejskim Domu Kultury w Syryni odbył się koncert noworoczny, który przyciągnął liczną publiczność.

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Lubomi zorganizował tradycyjny koncert noworoczny z udziałem zespołów działających w regionie. Na scenie wystąpiły: Chór Moniuszko z Czyżowic, Chór Echo z Syryni, Gołężanki, Chór św. Anny z Krzyżanowic oraz MIX ORCHESTRA Gminy Lubomia pod dyrekcją Adama Bobera.

Chór Moniuszko z Czyżowic

– Powstanie Chóru Moniuszko datuje się na rok 1905. Początkowo Chór działał w ukryciu, by w 1921 roku, z inicjatywy mieszkańców Czyżowic – Józefa Palika i Antoniego Podeszwy, zaistnieć jako Zespól Śpiewaczy o nazwie „HARMONIA”, na podwalinach którego w 1926 roku powstało Towarzystwo Śpiewacze „MONIUSZKO”. Jego głównym celem było krzewienie kultury polskiej.

W swojej długiej historii Chór przeżywał kolejne wzloty i upadki. Został reaktywowany zaraz po wojnie, by następnie, na wiele lat zawiesić swoja działalność i po raz kolejny powrócić, z inicjatywy prezesa chóru „Słowiki nad Olza" – Jana Mroszka.

Chór dotrwał do dziś, zapisując się trwale w historii Czyżowic i regionu wodzisławskiego. Dyrygentem jest pani Barbara Grobelny, Prezesem Chóru jest pani Krystyna Dawid – informuje GOKSiR w Lubomii.

Chór św. Anny z Krzyżanowic

– Chór powstał w 1985 roku jako chór parafialny. Jego założycielem i dyrygentem od samego początku jest Leonard Fulneczek. Obecnie chór liczy około 36 członków w różnym wieku. Jego głównym zadaniem jest oprawa muzyczna uroczystości religijnych, odbywających się w parafii. Chór śpiewa m.in. podczas liturgii świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy i Bożego Ciała. Koncertuje podczas nabożeństw maryjnych i kolędowych, w trakcie odpustu i kiermaszu, podczas bierzmowania i innych wizytacji biskupich, itp.

Ponadto chór uczestniczy w życiu kulturalnym bliższego i dalszego regionu, szczególnie udzielając się w imprezach i uroczystościach organizowanych na terenie gminy Krzyżanowice. Na repertuar chóru składają się głównie pieśni religijne z różnych okresów i epok. Oprócz tego artyści wykonują także pieśni i piosenki o innej tematyce. W 2010 roku chór obchodził uroczyście Jubileusz 25– lecia swego istnienia – wyjaśnia Jarosław Wieczorek, dyrektor GOKSiR.

Chór mieszany Echo z Syryni

– Początki Syryńskiego chóru „Echo” sięgają 1913 roku. Wtedy to z inicjatywy Józefa Segeta powstało w Syryni „Towarzystwo Św. Barbary”. Towarzystwo to obrało sobie za główny cel wystawianie sztuk teatralnych. Ze starych fotografii można odczytać, że liczyło na początku 55 osób. Został przy nim zawiązany oraz prowadził swoją działalność chór. Na samodzielną działalność chóralną nie było zgody ówczesnych władz niemieckich. Dopiero pięć lat później, w 1918 roku, z inicjatywy Franciszka Frydrycha, Teodora Gamrotka oraz Mateusza Kłoska został założony chór mieszany, który przyjął nazwę „Echo”. Na pierwszego prezesa wybrano Mateusza Kłoska, zaś pierwszym dyrygentem został Jan Zmuda. Po nim przez kolejne pięć lat chór prowadził Józef Zmuda a następnie Leon Dąbek – ówczesny kierownik szkoły. Po nich kolejno do roku 1929 dyrygentami chóru byli: Robert Sobol, Antoni Kubica, Zygmunt Morawiec, Antoni Piwczyk, Józef Jędrusik. Od roku 1928 do 1937 funkcję dyrygenta pełnił Józef Salamon, twórca sukcesów chóru w okresie międzywojennym. Po nim pałeczkę dyrygencką przejął Henryk Ballarin, który prowadził ruchem swoich rąk chór do 1993. Obecnie dyrygentem jest Pani Beata Bugla, a Prezesem Krystyna Szymiczek – informuje GOKSiR.

Gołężanki

– Zespół Gołężanki powstał w lipcu 2013 roku z inicjatywy obecnej sołtys Grabówki – Gabrieli Świerzy, ówczesnej przewodniczącej koła gospodyń wiejskich. Początkowo Prezesem zespołu była Pani Gizela Bizoń, a muzycznie prowadził zespół Zbigniew Niestrój, później prowadzącym został Tomasz Drej, pracownik Filharmonii Opolskiej. Zespół Gołężanki obchodził w zeszłym roku swój jubileusz 10– lecia. Gołężanki godnie reprezentują Gminę Lubomia podczas różnych występów. Gołężanki wyjeżdżają również na zaproszenie uświetniając lokalne imprezy typu dożynki, festyny, spotkania kolędowe, majowe, biorą udział w przeglądach zespołów folklorystycznych. Jednak wizerunkiem są cykle koncertów jesiennych i wiosennych, które na stałe wpisały się już w wydarzenia Wiejskiego Domu Kultury w Grabówce – czytamy w komunikacie Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji.

MIX Orchestra Gminy Lubomia

– Zespół powstał w 2013 roku na bazie muzyków orkiestry KWK Anna. Dyrygentem jest Adam Bober. Od tego czasu orkiestra zagrała niezliczoną ilość koncertów. Muzycy uczestniczą w wielu gminnych, powiatowych i regionalnych wydarzeniach. – Tradycją stały się czwartkowe próby na Grabówce, podczas których muzycy przygotowują się na kolejne występy – informuje dyrektor GOKSiR Jarosław Wieczorek.

(FK)