Msza święta w intencji rzemieślników w Wodzisławiu Śląskim
POWIAT WODZISŁAWSKI. W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim odbyła się msza święta ku czci św. Klemensa w intencji rzemiosła.
Piekarze, stolarze, fryzjerzy i przedstawiciele innych zawodów wraz z władzami wodzisławskiego Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców zgromadzili się na uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Bogusław Płonka. Modlono się za rzemieślników, uczniów oraz ich rodziny. Na początku celebrans przypomniał patronów zawodów.
– Modlimy się wzywając świętych naszych patronów, świętego Józefa, patrona rzemieślników– stolarzy, św. Weronikę, patronkę fotografów, świętą Marię Magdalenę, patronkę fryzjerów, św. Klemenasa Hofbauer, patrona piekarzy i cukierników, św. Wawrzyńca, patrona kucharzy, św. Marka Ewangelisty, patrona branży budowlanej, św. Krzysztofa, patrona kierowców i branży motoryzacyjnej, świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronów branży metalowej, świętego Bonifacego, patrona krawców i św. Homobonusa, patrona sprzedawców i kupców. Wzywamy tych świętych ku obronie. Polecamy ich nas i wszystkich przedsiębiorców i rzemieślników, a także zmarłych powierzmy bożemu miłosierdziu – mówił na początku mszy świętej ks. Bogusław Płonka.
Podczas mszy świętej kazanie wygłosił ks. Łukasz Pasuto, który najpierw poprosił dzieci przed ołtarz i skierował do nich słowo Boże. Mówił między innymi o chlebie, który jest codziennym pożywieniem. Dla chrześcijanina zaś takim chlebem jest Jezus Chrystus. Po mszy świętej każde dziecko otrzymało kawałek poświęconego chleba.
Podziękowania od księdza Bogusława
– Kochani rzemieślnicy, chcę wam złożyć serdeczne życzenia, Wam na ręce starszych Cechu i pani dyrektor, chcę podziękować za waszą posługę codzienną i chce wam życzyć żeby boże błogosławieństwo nie odeszło od waszych warsztatów pracy, waszych miejsc pracy, codziennej posługi ale i od waszego serca, od życia. Niech Bóg błogosławi wam, waszym pracownikom, waszym rodzinom i uczniom, których do tego zawodu przygotowujecie. Niech święty Klemens Hofbauer, święty Józef i Ci wszyscy patronowie poszczególnych branż, których wzywaliśmy ich orędownictwa dzisiaj wyproszą wam zdrowie, dary łaski, siły i boże błogosławieństwo. Z całego serca drodzy rzemieślnicy życzę i dziękuję również za to, że kształcicie uczniów. Z tego co wiem uczniowie ci kształceni w zakładach rzemieślniczych osiągają wysoką zdawalność egzaminu zawodowego. Dziękuję wam za to, bo nie byłoby tego gdyby nie wasze zaangażowanie, pracę i czas poświęcony – mówił na koniec mszy ks. Płonka.
Misja wodzisławskiego Cechu
– Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim jest organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą – z uwzględnieniem zasady dobrowolności – osoby wykonujące działalność wytwórczą, handlową, budowlaną lub usługową prowadzoną na podstawie art. 2 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 roku o działalności gospodarczej. Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim zrzesza zakłady prowadzące działalność gospodarczą na terenie miast: Jastrzębie Zdrój, Pszów, Racibórz, Radlin, Rybnik, Rydułtowy, Wodzisław Śl., oraz gmin: Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana, Pozapowiatowe. Zakłady pogrupowane są w branżach: budowlanej, drzewnej, fryzjerskiej, metalowej, ogólnej, motoryzacyjnej, spożywczej – czytamy na stronie wodzisławskiego Cechu.
Fryderyk Kamczyk