Kącik ZUS
Beata Kopczyńskaregionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Obecnie mam 60 lat i pobieram emeryturę pomostową. Złożyłem wniosek do ZUS o wstrzymanie wypłaty emerytury, gdyż zatrudniłem się w firmie na stanowisku, które jest kwalifikowane jako praca w szczególnym charakterze u tego samego pracodawcy co wcześniej. Dlatego mam pytanie, czy po zakończeniu pracy i dołączeniu do wniosku o przeliczenie emerytury świadectwa pracy będzie brany pod uwagę mój faktyczny wiek przy stosowaniu tablic średniego trwania życia np. dla wieku 62 lat a nie 60 lat?
Wysokość emerytury pomostowej zostanie przeliczona, jeśli po dniu, od którego została ona przyznana, świadczeniobiorca wykonywał pracę lub inną działalność zarobkową, z powodu której był objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (np. z tytułu stosunku pracy). Przeliczenie emerytury pomostowej polega na tym, że do aktualnej wysokości świadczenia zostanie dodana kwota, którą otrzymamy przez podzielenie kwoty składek zapisanych na koncie po dniu, od którego ustalono prawo do emerytury pomostowej, do dnia poprzedzającego miesiąc, w którym zostanie złożony wniosek o przeliczenie świadczenia przez średnie dalsze trwanie życia ustalone dla faktycznego wieku świadczeniobiorcy w dniu, w którym złoży wniosek o przeliczenie emerytury.
To oznacza, że nowa wartość średniego dalszego trwania życia zostanie zastosowana wyłącznie do obliczenia dodatkowej kwoty emerytury, wynikającej z podjętego zatrudnienia.
Czy na nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym przysługuje legitymacja emeryta i uprawnienia z nią związane?
Osoba, która ma ustalone prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (NSK) otrzyma legitymację świadczeniobiorcy – tak samo jak emeryt czy rencista. Od 1 stycznia 2023 r. zostały wprowadzone dwie formy legitymacji:
• w formie tradycyjnej, tj. spersonalizowanej karty identyfikacyjnej z tworzywa sztucznego (legitymacja),
• w formie dokumentu elektronicznego (mLegitymacja).
Osoby, które uzyskały prawo do świadczeń od 1 stycznia 2023 r. otrzymują tylko mLegitymację. Jest ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. Osoby, które nabyły prawo do świadczeń od 1 stycznia 2023 r., a chciałyby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, mogą złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS (ERL). Osobom, które nabyły prawo do świadczeń przed 1 stycznia 2023 r. również zostaną nadane mLegitymacje. Tradycyjne legitymacje wydane przed 1 stycznia 2023 r. są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności. Legitymacja jest dokumentem, który potwierdza status danej osoby jako świadczeniobiorcy, uprawnionego do danych świadczeń (emerytura, renta, NSK) z ZUS.
Pytanie dotyczące uprawnień, zniżek itp. przysługujących osobom pobierającym NSK powinna Pani zadać tym podmiotom, które świadczą dane usługi, jakimi jest Pani zainteresowana. Tylko podmiot świadczący daną usługę może określać zakres osób, którym oferuje dodatkowe uprawnienia, zniżki itp. Tego rodzaju tematyka nie należy do zakresu zadań ZUS.