Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (1223) Data wydania: 30.04.24
Czytaj e-gazetę

Sejm przegłosował ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny

Sejm przegłosował ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny

Wyniki głosowania w Sejmie RP

26 kwietnia w Sejmie RP przeprowadzono głosowanie o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym oraz niektórych innych ustaw.

Za przyjęciem ustawy głosowało 236 posłów. Głosów przeciw było 186. Wstrzymało się od głosu 5 posłów, natomiast 30 nie głosowało.

Jeśli chodzi o posłów z 30. okręgu wyborczego, to za przyjęciem ustawy głosowali:

•Krzysztof Gadowski, Marek Krząkała, Gabriela Lenartowicz - Koalicja Obywatelska

•Łukasz Osmalak - Trzecia Droga

•Bolesław Piecha - PiS

Przeciw zagłosowali posłowie Paweł Jabłoński (PiS) oraz Roman Fritz (Konfederacja).

Od głosu wstrzymał się Michał Woś (Suwerenna Polska).

Natomiast poseł Grzegorz Matusiak z PiS nie głosował.

Śląski w szkołach i niektórych urzędach

Nowelizacja ustawy uznaje język śląski za język regionalny, co z kolei otwiera drogę do jego nauczania w szkołach (w praktyce może to być możliwe najwcześniej w 2025 r.). Uznanie języka śląskiego za język regionalny skutkować będzie również możliwością zapisu imion oraz nazwisk w aktach stanu cywilnego i dokumentach tożsamości, a także używanie języka śląskiego jako pomocniczego w urzędach (dotyczy to gmin, w których co najmniej 20 proc. mieszkańców zadeklarowało w spisie powszechnym, że posługuje się językiem śląskim w kontaktach domowych).

Ustawa trafi do Senatu RP, a następnie - jeśli uzyska poparcie w izbie wyższej - do prezydenta Andrzeja Dudy. Do odrzucenia (ewentualnego) weta prezydenta potrzeba 3/5 głosów w Sejmie. Kluby KO, Trzeciej Drogi oraz Lewicy nie posiadają takiej liczby posłów, a poparcie ustawy ze strony posłów PiS było marginalne - oprócz Bolesława Piechy, za przyjęciem ustawy opowiedział się jeszcze tylko Marek Wesoły.

Ślązacy w Narodowym Spisie Powszechnym 2021

Łącznie 585 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską w Narodowym Spisie Powszechnym, który przeprowadzono w 2021 r. 231,8 tys. osób wskazało ją jako swoją pierwszą narodowość, a 353,9 tys. jako drugą. W tym samym Narodowym Spisie Powszechnym 457,9 tys. osób zadeklarowało, że posługuje się językiem śląskim w kontaktach domowych, przy czym 53,3 tys. używa tylko śląskiego.

(żet)