Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (1228) Data wydania: 04.06.24
Czytaj e-gazetę

10. Diktand Ślonskij Godki w Rybniku. Pisali także obcokrajowcy

RYBNIK Jubileuszowe, bo 10. śląskie dyktando, czyli Diktand Ślonskij Godki odbyło się w sobotę 25 maja w Rybniku, na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy– Hoym. W wydarzeniu udział wzięło 36 uczestników.

Uczestników dyktanda powitali prezes i wiceprezes Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich – Józef Porwoł i Krzysztof Szweda. Uczestnikom dyktanda połamania piór życzyli europoseł Łukasz Kohut oraz prezeska Śląskiej Partii Regionalnej dr Ilona Kanclerz. Tegoroczne dyktando czytała aktorka Grażyna Bułka, znana z monodramu "Mianujom mie Hanka", rozsławiającego śląską mowę nie tylko na terenie kraju, ale także w Brukseli.

Tak brzmi w ślabikorzowym zapisie fragment dyktanda, które pochodziło ze śląskiego przekładu tekstu Bohumiła Hrabala:

Kej dziyń niyskorzij z powału do pywnice sie suły te ôbłożone skorom ksionżki i luft sie lyskoł złotymi rantami i napisami, wylecioł żech na wiyrch, a tam stoło dwoch synkow. Wycis żech ś nich, że kajś niydaleko je stodoła, a tam w słomie je tela ksionżek, że gały mogom wyskoczyć. Toż żech poszoł do wojskowego bibliotykorza i pojechali my w tamte miyjsce. Tam w polach znodli my niy jedna, a trzi stodoły połne Krolewskij Pruskij Bibliotyki.

W przerwie dyktanda, podczas sprawdzania prac, dla uczestników i gości zagrał zespół Koher. Po koncercie przystąpiono do dekoracji zwycięzców. W tym roku przyznano trzy równoległe pierwsze miejsca. Zdobyli je Marcin Lisicki, Jakub Ćmiel oraz Sebastian Reinhold Handy– Fischer. Przyznano także wyróżnienia "za dobry plac" dla Teresy Urbańczyk, Ewy Szczodrej, Bartłomieja Wieczorka, Krzysztofa Szymury, Ireneusza Widery, Piotra Hinka, Aleksandry Skrobel oraz Pawła Szutowa i Natalii Shlikhutki. Na szczególną uwagę zasługują dwie ostatnie osoby, bo są to obcokrajowcy ze Wschodu, którzy nauczyli się śląskiej godki i teraz płynnie posługują się nią zarówno w mowie, jak i w piśmie. Paweł Szutow do 18. roku życia mieszkał w Sankt Petersburgu w Rosji, a później przeprowadził się do Warszawy. Z kolei Natalia Shlikhutka to Ukrainka mieszkająca w Chrzanowie, która już nie raz brała udział w śląskim dyktandzie.

Szymon Kamczyk