Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (1251) Data wydania: 12.11.24
Czytaj e-gazetę

Zespół badający wstrząsy i tąpania w kopalniach PGG rozpoczął prace

REGION Prace zespołu specjalistów z zakresu geomechaniki i geofizyki górniczej zainaugurowano, z udziałem prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w minionym tygodniu.

W skład zespołu powołanego uchwałą zarządu PGG S.A. wchodzą najwybitniejsi w kraju eksperci ds. sejsmologii górniczej i tąpań, naukowcy Głównego Instytutu Górnictwa – PIB, Politechniki Śląskiej, krakowskiej Akademii Górniczo– Hutniczej oraz specjaliści PGG. Ich zadaniem będzie ponowne zbadanie prawidłowości rozwiązań stosowanych przy eksploatacji w kopalniach PGG. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie, czy można zrobić coś więcej m.in. w zakresie używanych technik i prewencji tąpaniowej, aby jeszcze bardziej chronić pracowników kopalń.

Prezes PGG S.A. Leszek Pietraszek (spotkanie odbyło się przed powołaniem go na funkcję wicemarszałka) przypomniał, że idea powołania zespołu wynika ze zwiększenia liczby groźnych wstrząsów i tąpań, które wystąpiły w ostatnich miesiącach w zakładach górniczych spółki (zwłaszcza w ruchach Wesoła i Rydułtowy, gdzie zginęli górnicy). – Obserwujemy wyraźny wzrost energii sejsmicznej generowanej prowadzonymi robotami górniczymi, pomimo wykonywania prognozy stanu zagrożenia tąpaniami, a także szeroko pojętej profilaktyki. Zależy nam na obiektywnym zrozumieniu przyczyn. Chcemy, na ile to możliwe, lepiej przewidywać zdarzenia, które mają wpływ na funkcjonowanie naszych kopalń i zabezpieczać przed skutkami zdrowie i życie ludzi. Bezpieczeństwo pracowników zawsze jest dla nas najważniejsze i nigdy nie będziemy na nie szczędzić środków – podkreślił prezes Leszek Pietraszek.

Prezes WUG Piotr Litwa potwierdził niepokojący trend, w którym częstotliwość silnych wstrząsów rośnie z głębokością i stopniem wyeksploatowania złóż węgla. Wyraził nadzieję, że zarówno szczegółowe jak i kompleksowe analizy specjalistów pomogą przeprojektować i skorygować eksploatację węgla w taki sposób, by stała się bezpieczniejsza. Piotr Litwa zaznaczył, że w Polsce szybko zmniejsza się akceptacja społeczna dla szkód górniczych i wstrząsów, a każdy tragiczny wypadek w kopalniach dodatkowo zaczernia i tak już negatywny wizerunek sektora.

Od strony organizacyjnej i rzeczowej prace zespołu zabezpieczy Biuro Zarządu i Relacji Korporacyjnych oraz Biuro Produkcji, Gospodarki Złożem i Zagrożeń Naturalnych spółki. Wiceprezes ds. produkcji PGG S.A. Marek Skuza zaproponował, aby pierwszym z obszarów, jakim dokładniej przyjrzą się eksperci, był ruch wydobywczy Wesoła, gdzie rozpoznano niepokojącą aktywność sejsmiczną górotworu.

– Jest szansa na poprawę bezpieczeństwa. Nie podejmowałbym się zadania, gdyby było inaczej. Zdajemy sobie sprawę, że niełatwo jest zmieniać projekt górniczy w trakcie eksploatacji. Wiadomo jednak, że niewielkie niekiedy zmiany technik, monitoringu, parametrów ścian wydobywczych, czasowej koordynacji robót pozwalają istotnie mitygować ryzyko. Naukowe interpretacje przyczyn wstrząsów górniczych zmieniają się bardzo szybko, a kluczową rolę odgrywa wieloletnie praktyczne doświadczenie – powiedział przewodniczący zespołu dr hab. inż. Sylwester Rajwa z Zakładu Technologii Eksploatacji, Tąpań i Oceny Ryzyka GIG w Katowicach. Dodał, że gremium naukowców będzie zarówno wspierać, jak i korzystać z doświadczeń kopalnianych zespołów ds. tąpań, które dobrze wykonują ważną pracę bezpośrednio po zdarzeniach sejsmicznych w kopalniach.

Skład zespołu specjalistów z zakresu geomechaniki i geofizyki górniczej w PGG S.A. może w przyszłości ewoluować w miarę potrzeb. Obecnie zespół tworzą: przewodniczący – dr hab. inż. Sylwester Rajwa (GIG), prof. dr hab. inż. Andrzej Zorychta (Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH), prof. dr hab. inż. Józef Kabiesz (PŚ, GIG, PAN), prof. dr hab. inż. Grzegorz Mutke (Zakład Geologii, Geofizyki i Ochrony Powierzchni GIG), dr hab. inż. Piotr Bańka, prof. PŚ (Katedra Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców PŚ), dr hab. inż. Dariusz Chlebowski, prof. AGH (Katedra Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy), dr inż. Andrzej Walentek (Zakład Technologii Eksploatacji, Tąpań i Oceny Ryzyka GIG), dr inż. Aleksandra Pierzyna i mgr inż. Adam Barański (Biuro Produkcji, Gospodarki Złożem i Zagrożeń Naturalnych PGG S.A.).

źr. PGG