O cudzie wirującego słońca
Od około dwóch miesięcy Kościól pw. św. Jadwigi na osiedlu Nowiny posiada relikwie z Fatimy. Są to fragmenty trumien, w których byli pochowani bł. Franciszek i bł. Hiacynta oraz kawałek dębu, pod którym stała trójka dzieci (Łucja zmarła w ubiegłym roku, przyp.red), kiedy objawiła im się Matka Boża w 1917 roku. – Są to relikwie tzw. drugiego stopnia, a więc fragmenty przedmiotów, z którymi zetknęli się błogosławieni. Relikwie pierwszego stopnia to fragmenty kości, a trzeciego – fragmenty materiału potartego o trumny ze zmarłymi bądź ich relikwie – tłumaczy ks. Marek Bernacki, wikariusz w rybnickiej parafii.
Relikwie jadą do Rybnika
To dzięki jego inicjatywie relikwie z Fatimy trafiły na osiedle Nowiny. – W czerwcu wyruszyłem wraz z innymi na parafialną pielgrzymkę do Fatimy. Zwiedzałem i słuchałem historii objawień, historii dzieci. Bardzo mnie to zaciekawiło i wzruszyło – wspomina wikariusz. W pewnym momencie dowiedział się, że istnieje możliwość, żeby zdobyć relikwie dzieci. – Od razu wpadłem na pomysł, aby sprowadzić je do naszego kościoła. Po przyjeździe przedstawiłem ten pomysł księdzu proboszczowi, który odniósł się do tego bardzo życzliwie. Powiedział, że jeśli taka możliwość istnieje, to warto z niej skorzystać, ponieważ Nowiny są młodą parafią i jest tutaj dużo dzieci – mówi ks. Marek Bernacki. Potem sprawy potoczyły się bardzo szybko. Ks. Bernacki skontaktował się z Urszulą Zach z pielgrzymkowego biura podróży San Antonio koło Bazyliki, która akurat w październiku jechała do Fatimy z parafią z Kuźni Ligockiej. – Daliśmy pismo polecające i poprosiliśmy o zorganizowanie wszystkiego na miejscu – dodaje ksiądz Bernacki. Tymczasem w parafii na Nowinach rozpoczęły się intensywne przygotowania do przejęcia relikwii. – Mówiliśmy o tym podczas lekcji religii, odprawiane były nabożeństwa fatimskie, odbyła się projekcja filmu w dolnym kościele, ogłoszony został także konkurs plastyczny i literacki na temat objawień fatimskich – dodaje ks. Bernacki. Wszyscy kapłani byli zaangażowani w przygotowania do przyjęcia relikwii i w ich intronizację.
Jest to wzór dla człowieka
Dwa tygodnie temu nastąpiła intronizacja, czyli uroczyste wniesienie relikwii do kościoła. Tydzień przedtem, kiedy ksiądz akurat mówił o relikwiach fatimskich sprowadzonych do Rybnika, padał ulewny deszcz. Nagle przejaśniło się i zza chmur wyjrzało słońce. – Myślę, że był to dla nas znak przypominający o cudzie wirującego słońca w Fatimie. Wówczas to na objawienie wraz z dziećmi czekało około stu tysięcy ludzi. Czekali w błocie i ulewnym deszczu. Kiedy pojawiła się Matka Boża, na niebie zabłysnęło słońce i zaczęło wirować – opowiada fragment historii fatimskiej ks. Marek Bernacki. Podczas uroczystości dzieci fatimskie ilustrował obraz Bożeny Pieruszko z osiedla Nowiny. – Relikwie będą wystawiane podczas spotkań z dziećmi, podczas nabożeństw fatimskich czy też 20 lutego, kiedy obchodzimy wspomnienie dzieci fatimskich – wymienia ks. Bernacki. Jak mówi, od tej pory dzieci z Fatimy, poprzez relikwie, będą dla dzieci z Nowin wzorem, jak żyć, jak postępować w życiu. Przypomnijmy, że relikwie fatimskie posiadają także m.in. parafie z Kuźni Ligockiej oraz w Rowniu.
Iza Salamon
Zdjęcia: Zenon Keller