Rybniczanie nie są gorsi
Żeby być świetnym dziennikarzem, nie trzeba się urodzić w Warszawie.
Przekonali się o tym w ubiegłym tygodniu licealiści z Rybnika i okolic, uczestniczący w projekcie Mała Akademia Dziennikarska, organizowanym już drugi rok przez Fundację Elektrowni Rybnik, przy współpracy dziennikarzy lokalnych mediów. W ubiegłym tygodniu Akademia gościła dwie szczególne osoby. To dziennikarze Wojciech Zawioła i Paweł Płuska z telewizji TVN. Ten drugi pochodzi z Łowicza, a Wojciech Zawioła to rybniczanin. Młodzież kojarzyła go jednak nie jako dawnego mieszkańca regionu, ale jako dziennikarza sportowego telewizji TVN. Opowiadał o swojej drodze zawodowej, od radia studenckiego, poprzez Trójkę, Radio Katowice aż do telewizji. – Bardzo miło wspominam pracę w radiu, chciałbym tam kiedyś wrócić. Nie na stałe, bo jednak tym, co chciałbym w przyszłości robić, jest telewizja – deklaruje Wojciech Zawioła. Zdradził młodym adeptom dziennikarstwa wiele ciekawostek, m.in., że telewizja zapewnia swoim pracownikom „firmowe” garnitury, fryzjera i stylistę. Opowiadał, jak bardzo drażni go makijaż, nakładany mu na twarz przed każdym wejściem na antenę. – To po to, żebym się „nie świecił” – tłumaczył Wojtek.
Paweł Płuska zaczął spotkanie od przeprosin, że nie jest... Grzegorzem Miecugowem. Na spotkanie miał bowiem przyjechać właśnie Miecugow, jednak w ostatniej chwili okazało się to niemożliwe. Wtedy Grzegorz Miecugow zaproponował w zastępstwie swojego kolegę Pawła Płuskę. Ci, którzy zdecydowali się zostać na spotkaniu z dziennikarzem, nie żałowali. Paweł Płuska potrafi bowiem bardzo ciekawie przez wiele godzin opowiadać o swojej pracy zawodowej, o sukcesach, ale też o wpadkach, do których podchodzi z niezwykłym poczuciem humoru.– Nigdy nie dajcie sobie wmówić, że jeżeli nie jesteście z Warszawy, to jesteście gorsi, bo to nieprawda – powiedział na zakończenie Paweł Płuska.
W spotkaniu uczestniczyła też grupa młodzieży z Domu dzieci i młodzieży w czeskiej Ostrawie, z którymi Mała Akademia Dziennikarska współpracuje od tego roku w ramach unijnego projektu INTERREG IIIA.
(mos)