Dwanaście etatów czeka na komendzie
Składanie podań na pierwszy, kwietniowy termin przyjęć upływa z dniem 12 lutego. Po złożeniu niezbędnych dokumentów kandydata czeka rozmowa kwalifikacyjna, test z wiedzy ogólnej, test sprawnościowy oraz test psychologiczny. Na chętnych czeka aż dwanaście etatów.
Służba nie drużba
Aby pełnić służbę w policji, należy wykazać się między innymi nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej wykształcenie średnie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych. Młody policjant po przyjęciu do służby, może liczyć na zarobek rzędu 1200 zł. Już podczas pracy w policji zdaje kolejne egzaminy oraz poszerza swoją wiedzę. Odbywa również staż w różnych pionach komendy. Wynagrodzenie zależne jest od stopnia oraz zajmowanego stanowiska.
Grzegorz Sobik: Spodobało mi się to
Czy warto wstąpić w szeregi stróżów prawa? Uważam, że zdecydowanie tak. – Moja przygoda z mundurem zaczęła się półtora roku temu. Odrabiałem w oddziale prewencji w Bielsku Białej służbę zastępczą. Spodobało mi się to i postanowiłem kontynuować pracę w tym zawodzie – mówi Grzegorz Sobik, świeżo upieczony aplikant. Młody policjant już kilka lat temu brał udział w akcji „Dzieci przeciw przemocy”, organizowanej także w Rybniku. Już wtedy wiedział, że chce pomagać innym ludziom. Jestem pierwszym policjantem w rodzinie. Początkowo przeciwna mojej pracy w policji zwłaszcza żona. Bała się o mnie, bo to przecież dość niebezpieczny zawód, ale już to zaakceptowała. Jak każdego, kilka razy dopadała mnie wątpliwość czy na pewno chcę pracować jako policjant, pamiętam dość trudny egzamin w szkole policji w Katowicach, myślałem wtedy, że go nie zdam. Jak widać udało się i nie żałuję – mówi aplikant.
Anna Damska: Sprawna, szybka i odważna
Do służby w policji mogą zgłaszać się także kobiety, tych jest ostatnio coraz więcej w szeregach mundurowych. Jedną z nich jest Anna Adamska, która od ponad roku dumnie nosi stalowy mundur. – Udało mi się dostać do policji za pierwszym podejściem, jednak dwa razy podchodziłam do testu sprawnościowego. Zdawałam jeszcze starego typu egzamin gdzie, były dość wyśrubowane wymagania. Teraz każda w miarę sprawna osoba jest w stanie zdać je bez większych problemów, dziś bardziej od siły liczy się szybkość. Jako kobieta czuję czasem, że koledzy woleliby mnie nie brać na niektóre akcje, bo się o mnie boją. W naturze mężczyzn jest opiekowanie się kobietami. A ja tymczasem wcale nie jestem gorsza od nich i daję sobie radę – śmieje się młoda policjantka.
Adrian Czarnota