Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (13) Data wydania: 06.02.07

Ferie to jest to!

O tym, jak powinny wyglądać idealne ferie, rozmawialiśmy z uczniami Szkoły Podstawowej nr 34 w Rybniku.

Na dwa tygodnie ferii czeka chyba każdy uczeń. Obok przerw świątecznych i wakacji to jedyna okazja, by odpocząć od szkolnych obowiązków. Czy jednak można uczynić ferie jeszcze przyjemniejszymi?

– Przede wszystkim powinniśmy zająć się problemem długości ferii zimowych. Są one zdecydowanie za krótkie – mówi Asia z klasy 5.

– Gdybym miała taką władzę, to bym je wydłużyła conajmniej o tydzień. Wiem, że niektórzy chcieliby, aby ferie trwały cały rok, ale uważam, że wydłużenie ich o tydzień w zupełności wystarczy – dodaje tonem znawcy. Gościliśmy w klasie sportowej, a więc propozycje na spędzenie wolnego czasu dotyczyły sportu.

– Można wprowadzić obowiązkowe obozy sportowe dla wszystkich uczniów, na których uprawiałoby się dyscypliny związane ze śniegiem, czyli jazda na nartach i łyżwach. Niestety, zdarzają się tak jak w tym roku, ferie bez śniegu. Proponujemy więc wybudowanie specjalnego ośrodka, który służyłby dzieciom w czasie ferii. Tam możnaby przede wszystkim nawet w ciepłą zimę usypać górki ze sztucznego śniegu, z których świetnie by się zjeżdżało na sankach – proponuje Ania.

Wśród fantazyjnych pomysłów piątoklasistek, zdarzały się też takie, nad którymi rzeczywiście powinno się zastanowić Ministerstwo Edukacji. – Co do terminu ferii, chcielibyśmy, aby rozpoczynały się one równocześnie w całej Polsce. Teraz, gdy są ferie na Śląsku, nie mogę odwiedzać mojej rodziny, bo tam ferie zaczynają się później. Z kolei, gdy moje kuzynki chcą mnie odwiedzić, to ja muszę chodzić do szkoły. Ktoś powinien się nad tym poważnie zastanowić – mówi Ola.

Dyskusja na temat tego, jak powinny wyglądać idealne ferie, była bardzo burzliwa. Ostatecznie jednak wszystkie uczennice przyznały, że ferie powinny być ogłaszane wtedy, gdy jest dużo śniegu.

Sonda: Jak bedziesz spędzać ferie?

Aleksandra Taczkowska
Nadchodzące ferie spędzę u dwóch babć. Najpierw pojadę do mojej babci Haliny. Będę chodziła do domu kultury na kurs tańca towarzyskiego. U babci jest bardzo duża górka a więc będę chodzić na sanki. Następnie pojadę do babci Marty. Tam mam przyjaciółkę, więc będziemy się wspólnie bawić. Jak nie będzie śniegu to też coś wymyślimy.

Sylwia Wieczorek
Ostatnie ferie były bardzo udane. Byłam w Austrii i we Włoszech. Ferie rozpoczęłam tydzień wcześniej niż reszta rówieśników, a więc tym bardziej mi się podobało. Nawet zgubiłam się na stoku, ale na szczęście miałam krótkofalówkę ze sobą i szybko mnie znaleźli. Tegoroczne ferie także spędzę za granicą.

Beatrycze Bolik
Bardzo podobały mi się ubiegłe ferie i w tym roku także się zamierzam dobrze bawić. Znowu będę dużo jeździć na nartach, więc mam nadzieję, że śnieg się pojawi. W tym roku pojedziemy z rodziną do naszych krewnych, gdzie jeździmy, co rok. Jak u nas nie będzie śniegu to tam będzie na pewno.

Adrian Czarnota